60 MWp: Největší česká solární elektrárna bude napájet  obří elektrolyzér pro výrobu zeleného vodíku

Již na konci letošního roku začne polský koncern Orlen masívně investovat do obří fotovoltaické elektrárny (FVE) na okraji Litvínova. Projekt bude sloužit k napájení obřího elektrolyzéru pro výrobu zeleného vodíku.

 

Zdroj: Wikipedia

Unikátní projekt

Svým pojetím a rozsahem nemá projekt největší FVE v Česku obdobu. Díky investici skupiny Unipetrol na přelomu letošního roku se v okolí Litvínova začne stavět FVE s instalovaným výkonem 60 MW na zrekultivované výsypce přiléhající k zadní části areálu rafinerie v lokalitě nazývané Růžodol.

V současné době by šlo o největší fotovoltaiku v Česku v kombinaci s obřím elektrolyzérem o výkonu 26 MWp. Zatím v tomto žebříčku vede fotovoltaická elektrárna Ralsko postavená společnosti ČEZ v roce 2010 o výkonu téměř 56 MW.

Pohon až pro 30 tisíc vodíkových aut

„Díky nové FVE budeme ročně vyrábět 4 500 tun obnovitelného vodíku, což představuje například pohon pro 30 tisíc aut. Při výrobě budeme kombinovat naši vlastní energii vyrobenou ze slunce s dodávkami zelené energie od jiných dodavatelů tak, abychom zajistili chod výroby i v nočních hodinách,“ říká Pavel Kaidl, Vedoucí odboru externí komunikace ORLEN Unipetrol. 

Stavba by měla být dokončena do roku 2028. Celkové investiční náklady na projekt v Litvínově dosáhnou výše tří miliard korun. „Z unijního Modernizačního fondu jsme na projekt získali zhruba půlmiliardovou dotaci,“ dodává Kaidl. 

Zacíleno na zelený vodík a OZE

Elektřina z vlastní FVE však nebude na veškerou výrobu zeleného vodíku stačit. Unipetrol proto bude část potřebné zelené energie nakupovat i od jiných dodavatelů tak, aby elektrolyzér fungoval i v nočních hodinách, kdy FVE nevyrábí proud.

Kdyby vyráběl vodík jen ze své fotovoltaické elektrárny, bylo by ho přibližně jen 950 tun ročně. „S jeho využitím počítáme nejen v dopravě, ale především v průmyslu. Kromě našich vodíkových plnicích stanic jej budeme využívat zejména pro dekarbonizaci našich výrobních a energetických jednotek,“ popisuje Kaidl.

Skupina ORLEN chystá další masívní investice do obnovitelných zdrojů energie (OZE). V sousedním Polsku jeho dceřiné společnosti Energa Green Development a Energa Wytwarzanie  loni   dokončily první etapu stavby velké solární elektrárny Wielbark o výkonu 8 MWp. Letos hodlá ORLEN v Polsku dokončit a rozšířit tento projekt solární elektrárny o výkonu až 70 MWp.

„Bez levné a dostupné elektřiny z obnovitelných zdrojů nebude ani dostupný obnovitelný vodík,“ říká Tomasz Wiatrak, generální ředitel společnosti Orlen Unipetrol a člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy.

Poradenská společnost Boston Consulting Group ve své analýze z října 2023 odhaduje, že by se náklady na výrobu zeleného vodíku ve střední Evropě mohly v roce 2030 pohybovat v rozmezí pět až osm eur za kilogram. Zásadní vliv na to má cena elektřiny, která je k výrobě zeleného vodíku potřeba.