30 MWp: CTP bude masívně investovat do solárů v Česku
Nový úvěr na solární expanzi
Na konci září CPT získal peníze z úvěru od Evropské investiční banky (EIB) ve výši 200 milionů eur (4,88 miliardy Kč), které plánuje využít na své solární plány po celé Evropě. V Česku byly celkem během prvního pololetí roku zprovozněny solární elektrárny s výkonem 487 MW.
„Půjčka nám umožňuje získat dlouhodobé nezajištěné financování za atraktivních podmínek,“ řekl Richard Wilkinson, finanční ředitel skupiny CTP.
Od roku 2020 CTP dohlíží na to, aby všechny její průmyslové a logistické budovy byly „solar ready“, tedy připravené pro instalaci fotovoltaických panelů. „CTP je již dlouho průkopníkem v oblasti rozvoje udržitelných průmyslových a logistických prostor a nyní uplatňujeme stejnou dlouhodobou vizi a ambice v oblasti obnovitelných zdrojů energie,“ řekl Peter Ceresnik, provozní ředitel společnosti.
V Česku má CTP ve svých parcích s fotovoltaickými elektrárnami více než třináctileté zkušenosti. Na přelomu minulého a letošního roku dosáhl kumulovaný výkon těchto elektráren 14 megawattpeaků (MWp).
Navyšování výkonu
Do konce roku plánuje firma vybudovat dalších přibližně 30 MWp. A do roku 2030 chce v Česku dosáhnout celkového instalovaného výkonu svých solárních elektráren 250 až 300 MWp.
Projekty jsou součástí plánů společnosti na instalaci solárních panelů ve svém portfoliu byznysových parků v Evropě. Do loňského roku měla společnost v Evropě 38 MW instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren, letos plánuje přidat dalších 100 MW. Půjčka od EIB pak podle společnosti podpoří výstavbu dalších 400 MW do roku 2026.
Osazení všech solar-ready střech v českém portfoliu CTP je součástí dlouhodobé strategie vytvářet udržitelné parky s řešeními, která v blízké době zajistí jejich energetickou soběstačnost a vytvoří ostrovy udržitelnosti. Ty nejenže budou energeticky neutrální, ale dokonce pozitivní, a tedy budou moci přispívat do okolní elektrické sítě.
Solární plán společnosti CTP počítá ve střednědobém až dlouhodobém horizontu s osazením všech vhodných střech fotovoltaickými elektrárnami, přičemž od roku 2020 developer staví veškeré haly v souladu s komplexní iniciativou udržitelnosti budov.
Kromě FVE na střechách CTP před časem navázal partnerství se společností dodávající zelenou energii, aby svým klientům umožnila přístup k 100% obnovitelné energii, tzv. energii s garancí původu z OZE. Nyní společnost pokračuje s přípravou a testováním dalších SMART projektů směřující k naší iniciativě „Off grid 2025-2030“, jejíž cílem je převést postupně CTParky na soběstačné lokální distribuční, výrobní a spotřební ostrovní systémy.
„Teď už jsme jen krůček od zavedení využití zeleného vodíku ve větších CTParcích se synergickým využitím našich FVE, komunitních OZE našich partnerů a spotřeb našich nájemníků,“ vysvětluje Pavel Šilling, Energy Specialist CTP.