Aisan šetří náklady. Časem může mít firma fotovoltaiku jako benefit pro zaměstnance
Využívání energie ze solárů je u vás dlouholeté téma. Jak se vyvíjelo?
Neměl jste potřetí obavu, že to zase nevyjde?
Vývoj jsme sledovali celou dobu a věděli jsme, že už se technologie posunuly natolik, že už by to mělo vyjít. Řešili jsme hlavně dvě věci – cenovou nabídku a možnosti dotace, přičemž nejdřív se nabízelo jedno schéma, ale to se zpozdilo, takže jsme nakonec využili dotaci z Národního plánu obnovy. Další věc byly odhady zátěže střechy, přičemž technicko-ekonomická studie byla ze strany PKV součástí cenové nabídky.
Uskutečnění projektu předcházela technická měření, příprava a zpracování projektové dokumentace. Přijeli dva kolegové z PKV s dronem, natočili si lokalitu a všechny aktuální pozice hromosvodů, světlíků a vzduchotechniky, což bylo v našem případě velmi důležité, protože střechy máme členité. V případě menší ze dvou hal, kde máme dnes soláry o výkonu 800 kWp, jsme mohli reálně využít jen asi 30 % plochy, protože zbytek tvoří povinné odstupy. Na obou halách se ale po zapojení do systému dostaneme ročně na výkon na úrovni 20 % naší roční spotřeby.
Jak vám to pomůže v byznysu?
V mnoha ohledech. Momentálně se jedná o investici, ale při dnešních cenách energií máme spočítanou návratnost na pět let – aktuálně nám to dělá úsporu 6 milionů ročně.
Instalací fotovoltaiky si snižujeme cenu každého kusu výrobku, navíc efektivněji sledujeme uhlíkovou stopu, kterou také výrazně snižujeme. A i kdybychom do projektu šli i bez dotace, tak právě ona nám pokryje 35 % nákladů, a to je také dobrá zpráva.
Vy už jste dnes ale dál, plánujete nasazení dalších obnovitelných zdrojů. Co to bude?
Uvažujete o kompletním pokrytí z obnovitelných zdrojů?
Má to stejně i vaše konkurence nebo ostatní firmy v průmyslových zónách v okolí Loun?
V jaké jste teď fázi s vaší elektrárnou?
Panely máme na místě. V srpnu je u nás celozávodní dovolená, kdy se vypnou všechny budovy, takže uděláme práce v rozvodnách a připraví se přívod. Může se to zdát jako velká logistická akce, v době, kdy se sem navezly panely vč. hliníkové konstrukce, a jeřáb je usazoval, to zabralo pár parkovacích míst, ale pro firmu naší velikosti to není problém. Když si to vezmu od prvotní studie, projekt nám zabral hodně času, protože nás nezvykle zbrzdilo stavební řízení a chybějící lidé na úřadu, ale já jsem optimista. Už teď nám to dává větší pocit bezpečí, buduje nám to energetickou nezávislost.
Počítáte i s přetoky do sítě. Jak s nimi budete nakládat?
Budeme je mít, protože od pátku do nedělního večera nevyrábíme, stejně tak v době celozávodní dovolené. Už teď koketujeme s myšlenkou, že až se uzákoní komunitní energetika, mohli bychom díky dodatku ke smlouvě tuto energii za adekvátní cenu sdílet se zaměstnanci jako firemní benefit.
Je to pro nás důležité téma, protože nezaměstnanost je dnes hodně nízká a my teď potřebujeme nabírat, což v konkurenci všech firem v průmyslových zónách v okolí není jednoduché. Proto na benefity dbáme a hledáme nové, na které budou lidé slyšet.
O AISAN INDUSTRY CZECH
Firma o 630 zaměstnancích produkuje díly, které jsou součástí palivového a výfukového systému aut a motocyklů. Dodává je většině největších automobilek včetně značek Toyota, Renault, Nissan, Volvo nebo Harley Davidson.
V čem nejvíc oceňujeme práci PKV?
Lidé z PKV od začátku naší spolupráce vystupovali jako partneři s uceleným rozhledem a zkušenostmi v oblasti fotovoltaiky a dotačního managmentu, což bylo přesně to, co jsme potřebovali. Díky jejich zkušenostem projekt probíhá hladce. Po celou dobu spolupráce bylo vždy jasné, co a jak bude probíhat, a v případě vynucených změn PKV vždy reagovalo bez zbytečných prodlení. Od prvotní technicko-ekonomické studie přes projektovou dokumentaci, statické posouzení, organizaci výběrového řízení až po vyřízení žádosti o poskytnutí dotace a získání stavebního povolení běželo vše jako „na drátkách“ nebo chcete-li dnešní mluvou „mělo to to správné flow“.
ROLE PKV
U projektu jsme stáli od prvotního návrhu fotovoltaické elektrárny, na základě kterého se vedení společnosti Aisan rozhodlo pokračovat v investičním záměru, a tak jsme začali pracovat na projektové přípravě FVE. Zařídili jsme smlouvu o připojení fotovoltaických výroben do distribuční soustavy ČEZu, zpracovali statické posudky a vypracovali projektovou dokumentaci FVE. Následně jsme si projekt nechali schválit hasiči, a když jsme měli vyjádření všech dotčených orgánů státní správy, podali jsme žádost o povolení stavby na stavební úřad.
Během vyhodnocování žádosti ze strany poskytovatele dotace jsme se pustili do výběru zhotovitele FVE, kterým se stala firma ČEZ ESCO. Po dokončení realizace se postaráme také o podotační servis v celé době udržitelnosti, což je v rámci Národního plánu obnovy, z kterého bude elektrárna podpořena, stanoveno na 5 let.
Lenka Bajtošová, PKV, Projektová Manažerka
Více o tom, jak pomáháme firmám jako je Aisan s fotovoltaickými elektrárnami se dočtete zde.
POHLED ZHOTOVITELE
,,Společnost ČEZ ESCO využila možnost ucházet se ve výběrovém řízení o zakázku výstavby fotovoltaické elektrárny pro společnost Aisan. Samotné výstavbě předcházela úspěšná projektová příprava, během které byla zajištěna smlouva o připojení, zpracována dokumentace pro stavební povolení a bylo zajištěno stavební povolení. Instalace fotovoltaické elektrárny na střechách dvou výrobních hal probíhá bez významných komplikací, a to i díky příkladné součinnosti ze strany společnosti Aisan. Zahájení montážních prací proběhlo dokonce s předstihem oproti plánovanému harmonogramu. ČEZ ESCO standardně staví instalace s výkonem nad MWp, přesto tento projekt vnímá jako velmi důležitou referenci v daném kraji.“
David Veselý, ČEZ ESCO, Director of Green Energy Segment