100 MW: Na severu Čech vyroste obří akumulátor v kombinaci na soláry

Na konci února projedná Ústecký kraj prodej pozemků pro bateriové úložiště v kombinaci s fotovoltaikou v zóně Triangle. Pokud se záměr investora uskuteční, pak zde brzy vznikne bateriové úložiště o výkonu až 100 MW.

Zdroj: LEAG

 

Největší bateriový projekt v zemi

Podle sdělení Českého rozhlasu se v průmyslové zóně Triangle připravuje projekt obřího bateriového úložiště a sluneční elektrárny. Počítá s tím záměr investora, který chce od Ústeckého kraje koupit víc než tři hektary pozemků. Jejich cenu odhaduje posudek na víc než 11,5 milionu korun.

Záměrem investora je v místní průmyslové zóně vybudovat bateriové úložiště o výkonu až 100 MW. Toto obří bateriové úložiště (BESS) bude napájeno elektřinou z nové sluneční elektrárny. Energie z BESS pak poslouží podnikům v zóně pro vyrovnávání odběrových špiček.

Další obří projekty s rozpaky

Kvůli útlumu těžby uhlí začnou na severu Čech z krajiny postupně mizet povrchové lomy. V mnoha lokalitách by doly měly nahradit  velké solární parky. Obce v nich vidí příležitost, mají však zároveň i určité obavy.

Při veřejném projednání vystoupili proti plánům energetiků zástupci některých obcí. K aktuálně navrženým plochám mají totiž v budoucnu přibýt další zóny pro sluneční elektrárny.

„Dneska se tady projednávala osmá změna územního plánu, my ale víme, že ve vládě už je návrh, kde se mají realizovat další fotovoltaiky. Není to tedy součástí téhle změny, bude se s největší pravděpodobností dělat další. To se nám samozřejmě nelíbí, v takovém množství. Nehledě na to, že se opět z tohoto kraje bude vyvážet elektřina vlastně nějaké to bohatství,“ shrnul obavy z nahrazení současných uhelných lomů velkými slunečními elektrárnami nezávislý starosta Vrskmaně na Chomutovsku Václav Hora.

Podle místních zastupitelů má prostor bývalých dolů plnit především rekreační funkci. „Občané spíše počítali s rekultivací dolů s tím, že ta místa budou moci využívat. No a vidíte – dnes v tom zůstanou jen koridory, kterými se bude procházet,“ shrnul Hora.

Jan Harnych ze společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje obavy odmítá: „V té územně–plánovací dokumentaci je to tak, jak ses tím počítá. Musí to tedy plnit tu hlavní funkci, a tou je rekreace a turistické využití. Nesmí být v nesouladu ty plánované aktivity výstavby fotovoltaiky s tou plánovanou aktivitou provedení rekultivace pro rekreační nebo turistické využití.“

Až 14 velkých solárních projektů

Podle dokumentu krajského transformačního centra by měly solární panely pokrýt v budoucnu velkou část současných lomů ČSA a Vršany na Mostecku.

Aktuálně projednaná změna se ale týká 14 lokalit, kde by bylo možné sluneční elektrárny stavět. Svojí rozlohou přesují desetinásobně jezero Milada. K plánům teď přijímá krajský úřad připomínky a námitky.

„V tuto chvíli začíná běžet sedmidenní lhůta, po kterou mohou obce podávat námitky. Veřejnost pak může podávat připomínky,“ dodal Lukáš Morche z krajského úřadu. Podle něj by mohli politici projednat výslednou úpravu zřejmě na konci tohoto roku.