100 000 solárů o výkonu 1000 MWp bylo postaveno loni v Česku. A co bude dále?

Boom solární energetiky v Česku v roce 2023 značně zrychlil. V minulém roce bylo do sítě připojeno až sto tisíc nových fotovoltaických elektráren (FVE) o výkonu cca 1100 MWp.  Jaké jsou další perspektivy rozvoje fotovoltaiky v Česku? Co přinese konsolidace trhu?

Zdroj: Alukov

Nový rekord

Fotovoltaika v roce 2023 zažila největší boom za posledních 14 let. Zatímco v roce 2022 činil výkon nových fotovoltaických instalací necelých 290 MW, v roce 2023 to bylo okolo 1000 MWp. Vyplývá to z průzkumu portálu www.solarninovinky.cz mezi distribučními společnostmi, který shrnuje níže uvedená tabulka.

Distrubční společnost: ČEZ Distribuce E.GD PRE Distribuce
Počet nově připojených FVE: 50 000-60 000 30 000 – 35 000 1 000 – 1 300
Instalovaný výkon: 600 – 650 MWp 250 – 250 MWp 50 – 100 MWp

V České republice zažívá solární energetika v posledních 3 letech obrovský rozvoj. V minulém roce bylo připojeno do sítě 90 000 až 100 000 nových fotovoltaických elektráren. Většina z nich připadla na rodinné domy či střechy firem.

Zcela novým fenoménem se staly komunitní elektrárny na střechách bytových domů a také velké pozemní FVE, které slaví návrat po „neslavném boomu“ v letech 2009-2010. V roce 2023 se jich do sítě připojilo několik desítek na konci roku. Na konci minulého roku tak celkový výkon všech FVE překonal 3,6 GW.

Jaké jsou další perspektivy?

V následujících letech projde česká fotovoltaiky velkou proměnou. Zatímco boom solární energetiky v posledních letech táhly zejména domácí FVE, od příštího roku budou hrát prim velké firemní projekty na střechách a také zejména pozemní FVE.

Novým tahounem rozvoje solární energetiky se stanou i komunitní fotovoltaické projekty, které chystají desítky měst a obcí po celé České republice. Jen město Jablonec chystá komunitní fotovoltaiky o celkovém výkonu 3,5 MWp.

Dalším velkým impulsem pro rozvoj fotovoltaiky se může stát i agrovoltaika na zemědělské půdě. Příslušný zákon, který stanoví legislativní rámec pro rozvoj agrovoltaiky, již projednává poslanecká sněmovna. Loni již vznikl první agrovoltaický projekt na Hodonínsku sice na brownfieldu pro testování nového konceptu. Pokud se připravovaný zákon stane letos realitou, pak agrovoltaiku zřejmě čeká velmi dynamický rozvoj.

Největší rozmach ale čeká fotovoltaiku v podobě velkých pozemních FVE. Jen ČEZ jich plánuje postavit několik desítek o výkonu 1500 MWp do konce roku 2025. Velké plány v tomto segmentu mají další tuzemští i zahraniční investoři.

Díky nově schválenému „liniovému zákonu“ dojde v budoucnosti ke zrychlení povolovací procesů pro velké FVE. Dalším pozitivním krokem je příprava akceleračních zón, ve kterých bude možné získat povolení pro výstavbu nových obnovitelných zdrojů bez zbytečných protahů, protože do nich budou zařazeny plochy, kde nehrozí konflikty s ochranou přírody.

Do konce roku 2025 může v Česku přibýt dalších 2,5 až 3,0 GWp nových fotovoltaických elektráren. Jejich rozvoj podpoří i nové dotace z Modernizačního fondu v objemu až 9 miliard.

Bolestivá konsolidace trhu

Boom fotovoltaiky v posledních letech přilákalo do branže více než 600 nových fotovoltaických instalačních firem. Výsledný konkureční boj se sice může pozitivně projevit na kratších termínech dodávek nových elektráren a jejich zlevnění, ale ne všichni přežijí etapu konsolidace, kterou českou fotovoltaiku čeká.

Řada malých „garážových firem“ nemusí ustát pokles poptávky po rezidenčních FVE letos a v příštích letech. Pokud se tyto firmy nedokáží adaptovat na změnu trhu, pak nemusí přežít. Již v minulém roce došlo k několika insolvencím mezi instalačními společnostmi (Energetický Holding Malina, Alpha Solar či FG Energy), což odnesli mnozí investoři, kteří těmto firmám zaplatili zálohy, ale solárů se na svých střechách nedočkali.

Není vyloučeno, že letos dojde k dalším insolvencím a bankrotům  solárních firem. Týká se to nejen instalačních firem, ale rovněž i několika desitek nových „garážových velkoobchodních“ dodavatelů fotovoltaických komponentů. První oběti konsolidace trhu mezi velkoobchodníky je případ společnosti GWL Group, která se na konci minulého roku dostala do insolvence.