10 GW+22 GWh: Díky obřímu kabelu a unikátním technologiím poteče levná solární energie z Austrálie do Singapuru

Australský miliardář Mike Cannon-Brooke bude investovat desítky milionů dolarů do rozvoje obřího projektu na dodávky solární energie ze severní Austrálie do Singapuru prostřednictvím nejdelšího podmořského vysokonapěťového kabelu na světě. Jedná zatím o unikátní projekt, který nemá ve světě obdoby.

SunCable

Unikátní projekt

Do projektu bude investovat firma Sun Cable zhruba 22 miliard australských dolarů (346 miliard Kč). Cílem Sun Cable je postavit v Austrálii solární farmu na ploše 15.000 hektarů o instalované kapacitě 10 GW, bateriové úložiště o výkonu 22 GWh a 4500 kilometrů dlouhou přenosovou síť do Singapuru.  Po dokončení tak vznikne největší solární park a baterie na světě.

V případě realizace projektu by Singapur měl z Austrálie dostávat zhruba pětinu dodávek elektřiny, které potřebuje. To by pomohlo snížit závislost země na dovozu zkapalněného zemního plynu, který pokrývá v současnosti 95 % spotřeby elektřiny v Singapuru.

Sun Cable získal nejnovější peníze od soukromého rodinného fondu spoluzakladatele firmy Atlassian Mikea Cannona-Brookese. Do projektu bude také investovat australská těžební firma magnáta Andrewa Forresta Squadron Energy.

Provoz od roku 2027


Generální ředitel Sun Cable David Griffin uvedl, že získaná částka je necelých 50 milionů AUD a pokryje náklady na projektování a získání regulačních a ekologických povolení předtím, než firma začne hledat peníze na financování celého projektu. 

Zástupci společnosti Sun Cable doufají, že se jim podaří získat finance na celý projekt do konce roku 2023. Komerční provoz má být zahájen v roce 2027.

„Je to nesmírně vzrušující projekt s potenciálem změnit svět,“ uvedl podle agentury Bloomberg Cannon-Brookes, který je bojovníkem za čistou energii. „Pokud se nám to podaří, můžeme pro Austrálii vybudovat nové vývozní odvětví, vytvořit pracovní místa a nastavit budoucnost pro naši ekonomiku.“