10 GW: Dánsko zvažuje obří větrnou farmu na umělém ostrově

Dánská vláda zvažuje investici až 300 miliard dánských korun (přes bilion Kč) do obrovské větrné elektrárny. Cílem je vybudovat umělý ostrov, na kterém se budou instalovat větrné turbíny domácí výroby Vestas. Informovalo o tom minulý týden dánské Ministerstvo pro klima, energii a veřejné práce.

Wikipedia


 
Obří větrná farma
Plánovaná větrná elektrárna má mít kapacitu nejméně deset gigawattů, tedy zhruba pětkrát víc než jaderná elektrárna Temelín. Resort očekává, že většinou investic zajistí soukromé společnosti.
 
Umělý ostrov obklopený turbínami a panely by se měl v budoucnu objevit v písčině Dogger Bank. Ta se nachází v Severním moři, zhruba 100 kilometrů od východního pobřeží Anglie. Moře je zde hluboké jen 16–36 metrů. To je až o 20 metrů méně než v jiných částech.

Vedle toho, že v Dánsku sídlí největší světový výrobce větrných turbín Vestas, země sama se nejvíce na světě podílí na rozvoji větrných elektráren na moři. V roce 2018 tato skandinávská země pokrývala 41 procent své poptávky po elektrické energii větrnými elektrárnami. Dánský parlament v pátek přijal zákon, jímž se zavazuje snížit do roku 2030 emise oxidu uhličitého o 70 procent.
 
Připravuje se výzkum

V rozpočtu na příští rok vláda vyčlenila 65 milionů dánských korun na výzkum spojený s projektem obří větrné elektrárny. Výzkum se bude zabývat tím, jak část energie uložit anebo přeměnit na obnovitelný vodík, o němž se hovoří jako o palivu budoucnosti.

V Dánsku žije kolem šesti milionů lidí a výkon elektrárny se bude zhruba rovnat spotřebě deseti milionů evropských domácností. Vyrobenou energii na ostrově a v jeho okolí pak budou do Evropy dopravovat podmořské kabely. Kromě Velké Británie odtud elektřina poputuje třeba do Německa, Dánska, Nizozemska nebo Belgie. 
 
Podle autorů projektu by se větrné turbíny a solární panely mohly vhodně doplňovat. Během dlouhých letních dnů by se mohl naplno využít potenciál panelů, v zimě, kdy prý více fouká, by se pro změnu naplno roztočily turbíny.

Ambiciózní projekt chce společně uskutečnit dvojice, respektive trojice státních firem, které nejenom ve svých domovinách provozují přenosové soustavy: dánská Energinet.dk, nizozemská TenneT TSO B.V. a její sestra TenneT TSO GmbH, působící v Německu.

„Tento projekt může výrazně přispět k tomu, aby byl zdroj energie pro severozápadní Evropu zcela 
obnovitelný,“ řekl  Mel Kroon, výkonný ředitel společnosti TenneT.