Je libo FV plot, nebo rovnou AgriPV? Progresívní novinka brzy přijde i na trh v Česku

Německá fotovoltaická  společnost KW/peak GmbH pracuje na unikátním projektu solární instalace o výkonu 4 MW na zemědělské půdě. V rámci nového typu tzv. „AgriPV“ firma rozvíjí zcela novou kapitolu agrivoltaiky, která přináší kombinaci výroby elektřiny ze Slunce a zemědělské produkce. Realizace Agrifovoltaiky umožnila nová technologie tzv. bifaciálních (tj. oboustranných) panelů, která nabízí až o 25% vyšší vytěžnost při výrobě solární energie

 

O výhodách 

 

kW-Peak
 

Unikátní projekt, který potěší nejen zemědělce

 
Výstavba největší německé agrivoltaiky započala na počátku září. Firma KW/peak GmbH již na zemědělském pozemku instaluje speciální bifaciální panely na svislých konstrukcích, které mohou fungovat jako plot či ohradník pro dobytek.
 
Fotovoltaickou elektrárnu tvoří řady fotovoltaických panelů, mezi kterými je prostor 8-12 metrů. Půdu mezi jednotlivými řadami panelů lze alternativně využít i pro zemědělskou či rozdělující pomyslné zahrádky. 
 
Celé řešení konceptu agrivoltaiky spočívá v instalaci řady kolmých bifaciálních (oboustranných) solárních panelů, které jsou orientovány ve smětu východ-západ. 
 
Elektrárna tak vyrobí nejvíce elektřiny tvoří ráno a v podvečer – tedy v době nejvyšší poptávky po energii. Kolmá orientace panelů navíc umožňuje maximálně efektivní využití půdy pro produkci elektřiny s méně než 1% záborem celkového pozemku. Především se však na ploše elektrárny mohou dál pást krávy a je na ni možné pěstovat zeleninu nebo třeba i řepku.
 
Progresivní technologie
 
Koncept tzv. „AgriPV nebo-li Agri fotovoltaiky využívá novou technologie svislých bifaciálních FV panelů, které dokáží absorbovat i časné ranní světlo vycházejícího slunce, které může standardně umístěné panely míjet. 
 
Navíc, bifaciální panely dokáže také pohlcovat světlo odražené od země, což klasické panely neumí vůbec.  Díky tomu tyto panely dokáží vyrobit až o 25 % více solární energie, než je tomu v případě tradičních mono- či poly-krystalických panelů.
 
Podle přední americké poradenské společnosti Wood Mackenzie čeká segment bifaciálních panelů megarůst až o 1000 % v letech 2018 až 2024. V roce 2018 na „bifaciály“ připadlo pouze 5,4 GW nových solárních instalací. V roce 2024 jejich objem vzroste až na 21 GW ročně a bude představovat až 17 % celkového fotovoltaického trhu.
 
Růst zájmu o technologii bifaciálních panelů je podtržen velmi zajímavou ekonomickou stránkou tohoto řešení. „Podle naší analýzy náklady na výrobu bifaciálních PERC panelů jsou pouze o 0,05 USD vyšší, než je tomu v případě tradičních mono PERC panelů běžně dostupných na trhu,“ říká Xiaojing Sun, analytiky společnosti Wood Mackenzie.