Zkrachovalý instalatér Malina po sobě zanechá 2000 klientů, kteří se nových solárů asi nedočkají

Energetický holding Malina (EHM), který jako dodavatel fotovoltaických elektráren čelí bankrotu, má další potíže. Firma již neplánuje dokončení cca 2000 zakázek na domácí solární elektrárny, na kterých se ještě nezačalo pracovat, byť klienti zaplatili statisícové zálohy, Nyní se EHM soudí s firmou, která jí během insolvence pomáhala s krizovým řízením.

Zdroj: Deník DNES

Konec nadějí?

EMH  svým solárním klientům místo dokončení FVE nabízí alespoň dodání dílů a doporučení na montážní firmy, které by jim zakázku udělaly. Pro klienty to však znamená dodatečné výdaje oproti původní nabídce EMH.

Krizový manažer EMH Lukáš Uhl nedávno potvrdil, že objemy zakázek by EMH nezvládl realizovat v potřebném časovém horizontu vzhledem ke konci aktuálního dotačního období programu Nová zelená úsporám v červnu 2025. „Za nejvhodnější cestu považuji dodat zákazníkům zboží a zároveň seznam firem, které jsou proškolené, mají znalosti a technickou podporu k tomu, aby zákazníkům projekty nainstalovaly,“ uvedl UHL pro portál Seznam Zprávy.

V současnosti EMH  čekají tři zásadní rozhodnutí. V první řadě jde o rozhodnutí insolvenčního soudu, zda umožní EH Malina podepisovat dodatky o dodání technologií s klienty, kteří zatím nemají rozpracovanou svoji zakázku.

Další klíčovou záležitosti je financování dodávky potřebných komponentů. To znamená, zda-li insolvenční správce přijme nabídku společnosti Goodhao, nebo zda bude komponenty dodávat někdo jiný. Třetím rozhodnutím je pak hlasování věřitelského výboru o schválení reorganizačního plánu.

„První dva kroky by měly být rozhodnuté v nejbližších týdnech. Jednání věřitelské schůze o reorganizačním plánu odhaduji na červen či červenec tohoto roku,“ uvádí Uhl.

Další problémy

Na současné vedení EMH se řítí další problém. Společnost Misura IT loni Malině několik měsíců pomáhala s krizovým řízením. Později však  akcionáři EMH ukončili spolupráci s touto společnosti.

Podle sdělení Misura IT loni v květnu již v insolvenci EMH nefungoval zrovna optimálně. „ Mnoho zaměstnanců EMH tu už nepracovalo a zbytek velmi eefektivně. Naddimenzované prostory s kapacitou pro více než 100 lidí byly velmi nákladné a pro společnost nepotřebné,“ uvádí Libuše Barková, vedoucí krizového týmu Misura IT.                        

Současné vedení Maliny koncem ledna na Misuru IT podalo trestní oznámení. Podle zjištění deníku E15 mu Misura drží v pronajatém skladu kancelářské vybavení všeho druhu včetně elektroniky. Souhrnná hodnota má podle odhadu dosahovat jednotek milionů korun.

S tímto tvrzením ale Barková nesouhlasí.

„Měsíční náklady na pronájem administrativních prostor v hodnotě více než 1 milion Kč jsme snížili pod 200 000,-Kč.  Nepoužívané vybavení musíte ale někam umístit. Z tohoto důvodu jsme uzavřeli smlouvu na skladování, které bylo hrazeno společností Misura IT (Na konci srpna 2023, díky skutečnosti, že Malina dlouhodobě odmítala proplácet firmě Misura náklady spojené se skladováním a dalšími službami, včetně krizového řízení, odmítla Misura dále financovat z vlastních prostředků skladování.  A tak vzniklo od třetí strany – majitele skladů – zadržovací právo na kancelářské vybavení,“ tvrdí Barková.

Proto má EMH vůči společnosti Misura IT závazky vzniklé nejenom z titulu uskladnění kancelářského vybavení, v tomto konkrétním případě vzniklé z důvodu razantního snížení nákladů na kancelářské prostory v centru Prahy.

Podvodné jednání šmejdů

Analytický tým Pirátů analyzoval kauzu klientů společnosti Malina. Tato firma přijala od klientů téměř pět tisíc zakázek na dodávku solárních panelů a tepelných čerpadel, nicméně dokončil pouze část z nich a následně přestala se zákazníky komunikovat.

Na zálohách od zákazníků Malina vybral přitom téměř 1,5 miliardy korun a není zcela zřejmé, jaký byl další osud těchto prostředků. Naštvaní klienti tak začali podávat na společnost žaloby. Piráti shromáždili řadu podkladů o podle všeho nestandardním hospodaření firmy, možném účelovém vyvádění majetku a klamavé reklamě.

Podle dřívějších informací už postup Maliny prověřuje policie a soud údajně vydal první pověření k provedení exekucí na holding.

Do insolvence, která je jednou z největších v novodobé české historii, se Malina dostala loni v květnu se závazky za 1,4 miliardy korun. Dodavatel střešních solárů a tepelných čerpadel za sebou nechal tisíce domácností, které mu svěřily statisícové zálohy.