Zelený vodík promění Rock for People na první bezemisní hudební festival

Pořadatelé hudebního festivalu Rock for People zajistí elektřinu pro kapely z vodíkového generátoru H2BASE české vývojové společnosti DEVINN. Vodíkový generátor přeměňuje vodík a kyslík na elektrickou energii. 

Zdroj: Devinn

Bezemisní festival

Na provoz generátoru bude použit zelený vodík dodaný společností Air Products, která ho vyrábí pomocí obnovitelných zdrojů. V České republice to bude premiéra použití zcela bezemisního vodíku.

Hudební festival Rock for People je navštěvovaný hlavně mladými lidmi, kteří chtějí prosadit změnu a snížit uhlíkovou stopu, aby odvrátili globální změnu klimatu, na které mají nezpochybnitelný podíl emise skleníkových plynů. Pořadatelé se proto rozhodli použít jako primární zdroj energie zelený vodík.

Elektřinu pro festival dodá generátor H2BASE by DEVINN, který prostřednictvím palivových článků přeměňuje elektrochemický potenciál vodíku na elektřinu. Výsledným vedlejším produktem reakce je čistá voda. 

Zelený vodík z větrné energie

„Vodík zde funguje jako nosič energie, která se získá z obnovitelných zdrojů v době, kdy je jí dostatek. Vodíkový generátor pak může vyrábět elektřinu kdykoliv a kdekoliv je potřeba, bez ohledu na to, zda svítí, fouká, nebo teče dostatek vody“, vysvětlila Zuzana Janatová, manažerka pro rozvoj vodíku ze společnosti Air Products výhody použití vodíku, jako úložiště energie.

Zelený vodík vyráběný společností Air Products elektrolýzou pomocí větrné energie má certifikát CertifHy celoevropského systému GO pro transparentní trh s nízkouhlíkovým a obnovitelným vodíkem. S bezemisním vodíkem se v plánech Green Deal počítá pro dekarbonizaci průmyslu, energetiky a dopravy.

Hudební festival Rock for People se uskuteční od 15. do 18. června 2022 ve Festivalparku v Hradci Králové a vystoupí na něm popové a rockové kapely jako Green Day, Fall Out Boy, Weezer, Royal Blood, Biffy Clyro a další interpreti.