Žebříček Top 10: Longi Solar potvrzuje postavení dominantního výrobce solárních panelů na světě

Největším světovým výrobcem solárních panelů byla v roce 2020 společnost Jinko Solar. Podle tchajwanské poradenské společnosti PV InfoLink však letos v prvním pololetí největší objem panelů na celosvětový trh dodala čínská společnost Longi Solar.

 

Zdroj: MayerBurger

 

Nový lídr trhu

Podle nejnovějších analýzy společnosti PV InfoLink se v dodávkách panelů  na prvních třech místech umístily čínské společnosti Longi Solar, Trina Solar a JA Solar, přičemž společnost Jinko klesla na čtvrté místo a čínsko-kanadská společnost Canadian Solar na páté.

Další pořadí žebříčku „Top 10“ největších světových výrobců panelů ovládla korejská společnost Hanwha Q Cells, čínská společnost Risen a americká firma First Solar. První desítku největších výrobců panelů uzavíraly čínské koncerny Suntech a Chint.

První desítku (tzv. Top 10) tvořili letos v podstatě stejní výrobci jako v roce 2020, a to i přes mírné změny v pořadí v prvním pololetí roku 2021.

Trh dále koncentruje

Za pozornost stojí zmínit, že velké vertikálně integrované společnosti (tzv. Tier-1), které mají výhodu v kontrole výrobních nákladů, předstihly výrobce Tier-2 a získaly větší podíl na trhu. Deset největších výrobců zaznamenalo v prvním pololetí 70,5 GW objemu globálních dodávek panelů, což představuje tržní podíl 70-80 % v prvním pololetí 2021.Trh se tak oproti roku 2020 dále koncentruje ve prospěch velkých hráčů.

Pokud jde o formáty panelů, společnost PV InfoLink zjistila, že 10 největších výrobců (s výjimkou společnosti First Solar, která vyrábí tenkostěnné panely na bázi CdTe) zaznamenalo rostoucí objem dodávek velkoformátových modulů, který přesáhl 16 GW. Toto představuje 24 % nárůst celkového objemu dodávek oproti stejnému období roku 2020.

V meziročním srovnání rostly v dodávkách nejvíce společnosti čínské společnosti Longi Solar, Trina Solar, JA Solar a Suntech.