Výrobce zmrzliny Adria Gold nově pohání energie ze slunce

Společnost ADRIA GOLD již od roku 1992 vyrábí v Nivnici na Slovácku poctivou českou zmrzlinu. Nově je ale také firmou, která jde s dobou a rozhodla se investovat do výroby solární energie.

Zdroj: Adria Gold

Sázka na soláry

ADRIA GOLD začal působit nejdříve v malé cukrárně ve Velkém Ořechově na jižní Moravě. Dnes je tato firma s více jak třicetiletou tradicí především předním výrobcem poctivé řemeslné zmrzliny a jediný producent čistého sorbetu vyrobeného výhradně jenom z ovoce, bez jakýchkoliv aromat a barviv.

A protože vyrábět a distribuovat českou zmrzlinu a další sladkosti z celého světa je energeticky velmi náročná podnikatelská činnost, ADRIA GOLD  se rozhodla být v této oblasti co nejvíce efektivní, šetřit náklady i životní prostředí. Proto se Petr Němeček, jednatel a majitel společnosti ADRIA GOLD, rozhodl pro investici do  fotovoltaických panelů.

„Když český stát opět začal před několika lety více podporovat investice do obnovitelných zdrojů energie, tak jsme zkusili požádat o fotovoltaickou elektrárnu a naše žádost  již byl úspěšná. Na jiné řešení než fotovoltaiku jsme navíc neměli stavební prostory, takže rozhodování bylo velmi rychlé,“ dodal Němeček, který se tak pustil do práce.

Investice do úspor

Nedávna byla v areálu společnosti ADRIA GOLD v Nivnici uvedena do provozu nová solární elektrárna s výkonem 151,6 kWp, která je doplněna o baterie.

 „Téměř všechny přebytky ukládáme místo baterií v mrazírně a mrazicích autech. Tento novátorský přístup momentálně běží v testovacím režimu a hledáme nejoptimálnější způsob, jak fotovoltaickou elektrárnu využít co možná nejoptimálněji pro vlastní potřebu,“ popisuje Němeček.

Ve svém výrobním areálu v Nivnici si společnost nechala nainstalovat fotovoltaický střešní systém, který v okamžiku, kdy pro vyrobenou elektřinu není dostatečná spotřeba, spouští mrazicí boxy, a tedy efektivně využívá vyrobenou energii. Vše je samozřejmě s ohledem na dodržení všech hygienických norem.

Do budoucna společnost počítá s tím, že bude využívat svoji mrazicí kapacitu v rámci agregačního bloku, což znamená, že v případě nedostatku kapacity energie v síti dojde k vypnutí mrazicích jednotek a naopak v případě přebytků energie v síti dojde k zapnutí mražáků, i když by to nebylo z provozních důvodů nutné. Tímto způsobem pomůže společnost  výrazně stabilizovat distribuční síť.