Výrobce sluncem poháněných elektromobilů akutně hledá nové investory

Německý startup Sono Motors, výrobce elektromobilů, letos na jaře představil detaily návrhu prvního sériově vyráběného elektromobilu, který bude částečně poháněn sluncem. Nyní však společnost čelí vážným finančním problémům. Postrádají finance na další vývoj, a pokud do 30 dnů společnost nezískají více jak miliardu korun, pak jí hrozí bankrot.

Sono Motors


Nadějný vývoj
Společnost Sono Motors několik let pracuje na vývoji sluncem poháněného elektromobilu pod názvem Sion. Jedná se o první elektromobil se zabudovanými solárními panely přímo na své karoserii, který bude vyráběn sériově. Sono na něm pracuje od roku 2012 a oficiálně jej coby koncept představilo v roce 2017.

V březnu tohoto roku představila společnost Sono Motors produkční verzi Sionu. Tento elektromobil je vybaven 35kWh baterií a řadou solárních článků.  Většina karosérie elektrického hatchbacku je totiž pokryta 330 solárními články, jenž jsou integrovány do karoserie na střeše, na kapotě a na bočních stranách vozu.

Firma tvrdí, že tyto solární články mohou zajistit průměrný dojezd elektromobilu. Společnost prozradila, že Sion by měl mít dojezd 250 km na jedno nabití, a že solární články by měly zajistit dalších 30 km dojezdu za den. 

Podle Maximilliana Seiferta, šéfa programů vozidel firmy Sono Motors, umožní solární články snížení frekvence nabíjení ze zásuvky. Pro případ, že samodobíjení elektromobilu neumožní počasí, nebo pokud bude elektromobil potřebovat více energie na delší cestu,  lze vůz dobít pomocí tradiční zásuvky (není nutné využívat nákladné dobíjecí stanice). 

Nový sluncem poháněný elektromobil Sion se původně měl podle sdělení firmy vyrábět v bývalé továrně po zkrachovalé automobilce Saab ve švédské továrně v Trollhättan. V minulosti tuto továrnu odkoupila čínská společnost NEVS. Po neúspěšném pokusu o restart značky Saab se rozhodla NEVS přesunout výrobu do Číny, ale její závod ve Švédsku dosud zůstal nevyužitý. 

Finanční problémy

Letos na jaře firma Sono Motors oznámila, že její první vozy by měly být dodány kupcům během tohoto roku, přičemž cena je stanovena na 25 tisíc eur (642 500 korun).  Letos již firma získala více než 10 000 předobjednávek.

Aktuálně Sono od dosažení výroby dělí jen nedostatek peněz. Společnost prohlásila, že nechce spolupracovat s tradičními investory. Nedávno její vedení oznámilo, že v příštích 30 dnech potřebuje získat 50 milionů eur (cca více než 1 miliarda korun), aby mohla pokračovat ve své činnosti.

Laurin Hahn, výkonný ředitel a spoluzakladatel Sono Motors, se k situaci firmy vyjádřil takto:
„V posledních několika měsících jsme si uvědomili, že máme úplně jiné cíle než tradiční investoři. Je těžké sladit dohromady agresivní růst společnosti a její rychlé zisky s udržitelným konceptem společnosti a vozidla, které je navrženo tak, aby umožnilo přístup k cenově dostupné a čisté mobilitě. Zajistit startup, který má náročný obchodní model s rizikovým kapitálem, je v Německu extra obtížné. Kdybychom se spoléhali pouze na německé tržní prostředí, tak by Sono Motors nejspíše v současné podobě neexistovalo. Budeme nadále bojovat. Za čistou mobilitu a za držitele rezervací Sionu.“

Výkonný ředitel a spoluzakladatel Sono Motors, Jona Christians, současnou situaci firmy komentoval následovně:
„Mezi požadavky finančních investorů a našemu slibu vůči komunitě existovaly hluboké rozpory, a toto jsmu museli ihned napravit. V opačném případě by společenská odpovědnost a ochrana klimatu uhnuly a byly by spíše na pozadí, stejně tak vše ostatní, o co jsme usilovali. Teď se zaměřujeme na pokračování ve financování našeho inovativního konceptu vozidel, děláme to společně s lidmi, kteří chtějí vidět Sion na silnicích, společně s komunitou.“

V této souvislosti se Sono  Motors obrátilo na své příznivce s novou crowdfundingovou kampaní, ve které žádá o dary v podobě peněz,  předobjednávek vozidel a dokonce i půjček. 

Stručně řečeno, firma se pomocí crowdfundingu potřebuje dofinancovat penězi a zajistit si tak přežití. Během prvních několika dní poté, co došlo k zahájení kampaně, společnost získala více než 7 milionů eur. Sono Motors nedávno oznámila, že kvůli finančním potížím budou dodávky prvních vozidel odloženy minimálně až do září 2021.

Další informace o možnosti investování do Sono Motors naleznete na jejím webu www.sonomotors.com.