Vláda včera provedla velkou personální rošádu ve vedení ERÚ

Rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) bude mít od srpna nové složení. Změny ve vedení včera schválila vláda  na svém jednání. Na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu, vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

ERÚ


Nový předseda i členové rady

Vláda včera jmenovala novým předsedou rady ERÚ Stanislava Trávníčka, dosavadnímu šéfovi rady Janu Pokornému neprodloužila vláda mandát. Byli také odvoláni členové rady Vladimír Vlk a Vladimír Outrata, které nahradí Martina Krčová a Petr Kusý.

Podle vyjádření ministra Havlíčka bývalí členové rady ERÚ Pokorný, Vlk a Outrata systematicky jednali v souladu se zájmy regulovaných subjektů, to znamená, že nejednali v souladu se zájmy spotřebitelů. Vyplývá to podle Havlíčka z informací bezpečnostních složek. „Nejednalo se o náhodný akt,“ uvedl ministr.

„Energetický regulační úřad patří mezi nejvlivnější organizace v zemi, který ovlivňuje ceny za energie spotřebitelů. Jeho úkolem je ochránit zájmy zákazníka, proto členové rady ERÚ musí za každých okolností prokázat nezávislost a nestrannost. Pokud tak nečiní, jedná se o hrubé porušení povinností, což s ohledem na ochranu spotřebitelů nebudeme tolerovat,“ uvedl Havlíček

Všichni nově jmenovaní členové rady se podle ministra zúčastnili veřejného výběrového řízení a mají dlouholeté zkušenosti s ERÚ. Členy rady ERÚ jmenuje a odvolává vláda na návrh ministerstva průmyslu a obchodu, plně obsazená má pět členů.

Dalšími členy rady jsou Rostislav Krejcar a Ladislav Havel. Na konci července příštího roku skončí mandát Krejcarovi.

Chystají se soudní pře?

Odvolaní členové Radu ERÚ Vlk a Outrata s rozhodnutím vlády nesouhlasí. Radní Vlk se chce proti svému odvolání bránit soudní cestou. Odvolání ho překvapilo. Odmítá obvinění, že byl zlobbovaný energetickými firmami.

Odvolaný radní Outrata má úterní vývoj kolem ERÚ za neodůvodněný. „Havlíček by měl vážit slova, protože budou zřejmě použita v soudní při,“ zmínil.

Člena rady ERÚ může vláda odvolat v případě hrubého nebo opakovaného méně závažného porušení jeho povinností. Havlíček v úterý uvedl, že na základě opakovaných závažných informací bezpečnostních složek a na základě řady dalších prověřených informací je zřejmé, že Pokorný, Vlk a Outrata v posledních měsících hrubě porušovali své povinnosti vzhledem k nestrannosti a nezávislosti.

Novela zákona změní kompetence vedení ERÚ

Ministr Havlíček včera dodal, že pro lepší fungování rady ERÚ připravilo ministerstvo novelu energetického zákona, a to z důvodu nejednoznačně stanovených pravomocí a kompetencí členů a předsedy rady.

„Nově se plánuje posílení práv a kompetencí předsedy ERÚ, který bude současně fungovat jako generální ředitel, bude tedy řídit úřad a radu,  a také jednat jménem úřadu. Rada bude nadále schvalovat všechny klíčové dokumenty a materiály a bude fungovat na podobném principu jako Český telekomunikační úřad,“ dodal Havlíček.