Vláda se neshodla na ukončení spalování uhlí. Ve hře je rychlejší scénář

Na svém dnešním jednání vláda ČR neschválila rok 2038 jako termín konce spalování uhlí, který se původně snažil prosadit ministr průmyslu Karel Havlíček. Podklady vrátila Uhelné komisi s úkolem zpracovat rychlejší scénáře konce uhlí.

Zdroj: Wikipedia

 

Čeká se na novou vládu?

Nové podklady ohledně spalování uhlí, má však na stůl dostat až příští vláda po volbách. Tím termín 2038 fakticky vyřadila ze hry.

Polovina členů vlády oponovala návrhu již v meziresortním připomínkovém řízení a podpořilo rychlejší scénář odklonu od uhlí (2033), který Uhelná komise také propočítala. Kromě Ministerstva životního prostředí šlo také o resorty zahraničí, vnitra, kultury, školství, práce, práce a sociálních věcí, ale také financí (v čele s vicepremiérkou Alenou Schillerovou). Za rok 2038 se výslovně postavilo kromě Ministerstva průmyslu a obchodu jen Ministerstvo obrany.

Ekologické organizace považují neschválení roku 2038 za rozumné, návrh spalovat uhlí dalších 17 let kritizovaly veřejně i v samotné Uhelné komisi. Jde také o porážku prouhelného přístupu ministra Havlíčka a úspěch tlaku veřejnosti a vědeckých institucí. Hlavním problémem doporučení Uhelné komise bylo použití příliš nízkého odhadu ceny emisní povolenky.

Ekologické organizace však považují za selhání vlády, že nestihne schválit harmonogram a finální termín odklonu ani sociální opatření s tím související, které země urgentně potřebuje. Vláda nedostatečně tlačila na práci Uhelné komise a také ministr Havlíček pak dlouho otálel s vyřešením připomínek ostatních ministrů (které dostal už 18. února).

Odklon uhlí je možný do roku 2030

Ekonomický výhled uhlí i potřeby ochrany klimatu a zdraví lidí ukazují, že s uhlím by ČR měla skončit kolem roku 2030. Nezávislá studie společnosti Ember ukázala, že odklon uhlí je možný v ČR zvládnout již do roku 2030.

Nahrazování uhlí během příštích 5-ti až 10-ti let by navíc dle studie Bloomberg New Energy Finance bylo pro Česko ekonomicky optimální, neboť výroba z uhlí se rychle prodražuje. Má to  již odraz v reálné ekonomice ČR, když minulý čtvrtek zveřejnila svoji novou strategii firma ČEZ, kde plánuje výrazně rychlejší útlum uhlí, než předpokládala dříve a naopak expanzi výroby z obnovitelných zdrojů.

Na období do roku 2030 také budou k dispozici peníze na modernizaci energetiky a spravedlivou transformaci ekonomiky uhelných krajů. Rozhodnutí o konkrétním harmonogramu odklonu od uhlí však čeká až příští vládu.

Budeme prosazovat, aby útlum uhlí byl realistický – tedy proběhl v tomto desetiletí – a sociálně spravedlivý vůči lidem pracujícím v uhelném průmyslu i vůči uhelným krajům.”

„Vzhledem k růstu ceny emisních povolenek i zpřísňování požadavků bank a pojišťoven považujeme za jisté, že konec uhlí nastane před rokem 2030. Zbývá drobnost – aby to česká vláda vzala na vědomí a zemi na to začala bezodkladně připravovat. Babišova vláda v tomto úkolu selhala,“ řekl Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace a bývalý člen Uhelné komise.