Video: Jak funguje fotovoltaika integrovaná do střešní krytiny?

Zdroj: Wienerberger

Bez problémů s památkáři?

Proč na střechu instalovat velké solární panely, když může elektřinu vyrábět přímo samotná střešní krytina? Integrace fotovoltaických modulů mezi běžné střešní tašky je už ve světě poměrně běžným řešením a letos už ve větším měřítku přijde také na české střechy. Solární střechy bychom mohli časem vidět jak u novostaveb, tak historických objektů.

Firma Wienerberger, která má pod sebou mimo jiné značku Tondach, na začátku roku představila fotovoltaické panely integrované přímo do střešní krytiny. Jejich výhodou je, že při instalaci není nutné zasahovat do konstrukce střechy a přidělávat na ni držáky. Mohly by navíc také zmírnit námitky památkářů.

Největší výhodou fotovoltaické střechy je její kompaktnost a celistvost. Na střechu není nutné instalovat nosnou konstrukci pro solární panely, stavebník zároveň ušetří náklady na běžnou střešní krytinu, kterou solární moduly nahrazují. Ty jsou přitom řešené tak, aby na střechu bez problémů pasovaly a vše dobře těsnilo. Solární střešní moduly jsou navíc lehké a nezatěžují tolik nosnou konstrukci střechy.

„Naše moduly se instalují spolu se střešní krytinou v jedné rovině, našim zákazníkům poskytneme systémovou záruku na kompletní plášť střechy,“ dodává Daniel Frejvald, produktový manažer společnosti Wienerberger.

Návratnost do 10 let

Podle Frejvalda je odhadovaná průměrná návratnost investice, při optimálních podmínkách, pod desetiletou hranicí s tím, že Wienerberger bude poskytovat dvacetiletou záruku na kompletní střešní plášť budovy. Moduly jsou díky strategickému partnerství se společností Exasun vyráběny v Nizozemsku. 

Wienerberger se i za pomoci nových technologií postupně transformuje na poskytovatele plně integrovaných a energeticky účinných systémů. Společnost věří, že se fotovoltaika bude stále více prosazovat a jako největší výrobce stavebních materiálů se chce na tomto rozvoji podílet.

Fotovoltaické moduly nijak nenarušují střešní plášť a ani nemusejí být černé. Výrobce chystá i variantu v barvě terakoty, tedy barevně velmi podobnou okolní střešní krytině.

Podle Frejvalda by produkt měl přijít na trh letos na podzim a ve firmě pozorují zvyšující se zájem zákazníků. Další informace o produktové novince naleznete v níže uvedeném videu: