V Mikolajicích využívají solární panely, bateriové úložiště a mikroelektrárnu na biomasu pro energetickou soběstačnost obce

V Mikolajicích využívají solární panely, bateriové úložiště a v neposlední řadě také systém Mikroelektrárny WAVE, která funguje na bázi biomasy a generuje teplo i elektřinu. Celý systém je ovládán inteligentním řízením, které vždy vybírá vhodný zdroj energie, a naopak přebytek uskladňuje.
Energetický systéme provozuje společnost Služby Mikolajice s.r.o., byla založena v březnu roku 2016, je vlastněna z 100% jediným společníkem, kterým je Obec Mikolajice.

E.ON


Komplexní řešení

Projekt je navržen tak, že  v letních měsících využívá solární energie, naopak v zimních měsících bateriové úložiště. Zatím v Mikolajicích na této bázi čerpá energii obecní úřad, místní hasičská zbrojnice a obchod. Obec je ale ukázkovým příkladem, že využívání obnovitelných zdrojů funguje i v praxi, a to dokonce ve větším měřítku.

V případě krizových situací tak obci nehrozí výpadek energie ani tepla, protože mají své vlastní zdroje. Projekt je zajímavý hlavně svou komplexností. Obec totiž využívá systém tvorby energií, které jsou plnohodnotnou alternativou k odběru běžně dostupných energií.

Součástí projektu byla výstavba FVE o výkonu 10 kWp na střeše obecní kotelny. Instalace řídicího systému a bateriových systémů pro akumulaci elektrické energie byla provedena ve stávající technické místnosti. Instalací FVE dojde k výrobě elektrické energie a k její následné spotřebě ve všech řešených objektech. 

V obci Mikolajice využívají obnovitelné zdroje, které šetří nejen obecní pokladnu, ale také zajišťují energetickou soběstačnost v době krize. 

Vítěznou firmu vybírá veřejnost

Výraznou úsporu energií a lepší hospodaření s nimi zajistí inteligentní řídicí systém, který bude řídit výrobu energií, jejich akumulaci a následnou spotřebu. Součástí energetického systému obce je též mikroelektrárna WAVE, která v roce 2015 zvítězila v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR v kategorii Nápad.

Toto zařízení produkuje elektřinu i teplo pro obecní budovy, a to spalováním biomasy. Propracovaný řídicí systém zajišťuje, aby všechny obecní energetické zdroje pracovaly téměř samostatně s minimálním zásahem obsluhy.

„Náš projekt je komplexní. Elektřinou a teplem zásobujeme například hasičskou zbrojnici a kulturní sál, kde máme zřízeno krizové centrum. V případě krize si sami zajistíme elektřinu i teplo,
“ vysvětluje Martin Krupa, starosta obce Mikolajice. Obec má v plánu instalovat úsporné veřejné osvětlení a začlenit ho do systému, namontovat další fotovoltaické články a rozšířit bateriové úložiště.

Energetický systém obce Mikolajice byl nominován v soutěži E.ON Energy Globe v kategorii Obec, kde teď soutěží o hlasy veřejnosti. „O vítězném projektu rozhodnou lidé v online hlasování. Odměnou za podpoření projektu může být auto ŠKODA SUPERB iV s plug in hybridním pohonem na tři měsíce zdarma, elektrokolo od společnosti svetelektrokol.cz nebo poukázky do Hornbachu,“ říká Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže. Hlasovat pro jeden ze dvou ekologických projektů mohou lidé na stránkách www.energyglobe.cz do 15. září 2019.