Unikátní projekt: První fotovoltaická sušárna kalů v Česku

Město Litovel staví solární sušárnu kalů. Jedná se o první projekt svého druhu v Česku, který bude pohánět fotovoltaická energie.

Zdroj: Město Litovel

 

Unikátní projekt

Solární energii by město Litovel mohlo brzy využívat k sušení kalů z čistírny odpadních vod. Projekt nové sušárny byl zahájen v létě 2023.  

Nová fotovoltaická sušárna kalů z čistírny odpadních vod se nachází v ulici Pavlínka na okraji města Litovel. Projekt a celou stavební akci realizuje město v areálu čistírny odpadních vod díky získaným dotačním prostředkům. Informuje o tom TV Morava.

Jedná se o solární sušárnu kalů. Sluneční energie bude místní čistírna odpadních vod vysoušet čistírenský kal ve speciálních ve fóliovnících. „Potřebujeme snížit hmotnost kalů, který obsahuje zhruba 80% vody. Podíl vody po vysušení má dosáhnout pouhých 25 procent“, říká Lubomír Broza, místostarosta města Litovel.

Litovelská čistírna vyprodukuje každý rok okolo 3 000 tun kalů. Díky „solárnímu pohonu“ by se výsledný objem kalů měl klesnout zhruba na osm set tun. Nižší množství kalů usnadní jeho další zpracování.

Po vysušení kaly z „litovelské čistírny“ nebudou končit na polích. Místo toho mohou kaly najít další energetické využití v nedaleké cementárně.

Inspirace ze zahraničí

Projekt vysoušení odpadních kalů s využitím solární energie jsou v zahraničí standardem. U nás je však projekt úplnou novinkou. Další podobný má ale vzniknout na západě Čech.

Projekt vzniká díky podpoře z programu Státního fondu životního prostředí ve výši 87 milionů korun. Celkové náklady na „solární sušárnu“ kalů v Litovli mají dosáhnout zhruba 105 milionů korun.

Město Litovel  bude výstavbě technologicky náročného zařízení věnovat maximální pozornost. Cílem je zprovoznit celý projekt letos na podzim.  Zároveň proces sušení materiál takzvaně zhygienizuje, o několik řádů sníží množství patogenních látek.