Solek chystá solární expanzi, pro americký fond postaví 200 MW elektráren v Chile

Česká energetická skupina Solek, podnikající v oboru solárních elektráren, uzavřela prostřednictvím své chilské dceřiné společnosti Solek Latam Holding SpA rámcovou smlouvu s fondem Global Renewable Power Fund III o výstavbě a prodeji solárních projektů v Chile o výkonu až 200 MWp. Solek bude u těchto projektů dohlížet také na následnou údržbu a servis.

Zdroj: Solek

Spolupráce s americkým gigantem

Česká solární skupina Solek, která staví solární elektrárny, získala unikátního partnera v americkém investičním gigantu BlackRock. „V BlackRocku jako předním světovém investorovi do obnovitelných zdrojů získáváme stabilního a renomovaného partnera, který bude tvořit dlouhodobý odbyt pro naše služby. Je to pro nás přelomový okamžik, díky kterému se stáváme globálním hráčem, a to nejen v Chile, ale i dalších zemích,“ komentoval dohodu Zdeněk Sobotka, zakladatel a CEO energetické skupiny Solek.

Solek začínal v solární energetice roku 2010 doma v České republice. Vybudoval tu několik solární parků, když ale začala vláda po nezvládnutém investičním boomu fotovoltaiku zdaňovat a její další rozvoj brzdit, prodal Solek svá domácí aktiva a zaměřil se na nové trhy na Slovensku, Rumunsku a později na Chile.

V současnosti Solek v Chile dokončil výstavbu téměř dvacet solárních parků o kapacitě blížící se stovce megawattů. V budoucnosti se společnost chystá k mnohem větší expanzi. Kapitál na ni mu podle čerstvě uzavřeného kontraktu zajistí Global Renewable Power Fund III, který patří pod největšího správce finančních aktiv na světě – americký gigant BlackRock.

Další expanze

Smlouva, kterou s fondem BlackRocku uzavírá chilská dceřiná společnost Solek Latam Holding, umožní vybudovat v Chile až 28 fotovoltaických parků o souhrnném výkonu 200 megawattů. „Znamená to pro nás stabilitu a potvrzení, že Solek má kvalitní lidi, schopné dotáhnout do konce tak velký kontrakt,“ dodává majitel.

Solek v Chile působí od roku 2014, pracuje tu více než polovina z jeho 250 zaměstnanců. V budoucnosti hodlá v Chile postavit dalších 500 megawattů solárních elektráren.

V přípravné fázi výstavby jsou již projekty solárních elektráren s celkovým instalovaným výkonem 34,5 MW. Patří mezi ně elektrárna Colchagua (2,99 MW), která se nachází jižně od hlavního města Santiaga, a další elektrárny, jako jsou Nancagua (7,26 MW), El Palqui (2,99 MW), Valparaiso (10,6 MW) a Itihue (10,6 MW), které budou situovány oblastech s velmi dobrým slunečním zářením. Tyto projekty jsou určeny především regionům, které se vyznačují vysokou poptávkou po elektřině v důsledku rostoucího počtu obyvatel a rozvinutým těžebním průmyslem. 

Solek je energetická společnost podnikající v oboru obnovitelných zdrojů energie se zaměřením zejména na solární energetiku. Zabývá se projektováním, výstavbou a provozem solárních elektráren v Evropě a Latinské Americe. Na trhu působí od roku 2010, své aktivity rozvíjí především v Chile a k dalším lokalitám úspěšně realizovaných fotovoltaických parků patří i Česká republika, Slovensko či Rumunsko.