SolarEdge: Rekordní dodávky střídačů a stavba nové gigatovárny na baterie

Přední světový výrobce fotovoltaických střídačů a chytrých energetických řešení SolarEdge v roce 2020 zaznamenal  rekordní hospodářské výsledky. Navzdory pandemii firma dokázala prodat 6,1 GW střídačů a dalších produktů v hodnotě 1,5 miliardy amerických dolarů. Letos hodlá SolarEdge v Jižní Koreji zahájit výstavbu nové obří továrny na baterie.

Zdroj: SolarEdge

Zdroj: SolarEdge

Rekordní tržby

Dosažené hospodářské výsledky společnosti SolarEdge v roce 2020 potvrzují, že solární energetika v Evropě i v dalších regionech světa se poměrně rychle vzpamatovala z koronavirové pandemie. Celoroční příjmy se firmě podařilo zvýšit na rekordních 1,5 miliardy amerických dolarů (cca 33 miliard Kč).

V roce 2020 SolarEdge na trh dodala solární střídače v objemu 6,1 GW. Celkové dodávky výkonových optimizérů dosáhly 15,5 milionů kusů a 662 000 kusů střídačů. Zisk společnosti před zdaněním činil 142,6 miliónů amerických dolarů.

„Navzdory turbulencím na trhu způsobených pandemií naše společnost dokázala zvýšit prodej svých produktů na hlavních trzích v USA, Austrálii a Evropě,“ komentoval dosažené hospodářské výsledky, Zvi Lando, CEO společnosti SolarEdge.

Investice do nových technologií

Letos v únoru společnost SolarEdge zahájila dodávky baterií a pohonných jednotek pro elektrické vozy E-Ducato automobilky FIAT, jenž je nyní součásti skupiny Stellantis. Je to úspěch divize e-Mobility společnosti SolarEdge, která vyvíjí komplexní řešení pro elektrická a hybridní vozidla, včetně inovativních vysoce výkonných pohonných jednotek a softwaru pro elektrická vozidla.

„Jsme nadšeni, že můžeme využít naších znalostí a technologie pro dodávky plně elektrických pohonných elektrických jednotek a baterií pro společnost FIAT-Stellantis,“ řekl  Lando. „Byli jsme vybráni jako dodavatel 1. úrovně (Tier-1) a jediný výhradní dodavatel pro první výrobní sérii elektrických vozů značky E-Ducato“.

Ve svém komentáři pro investory v únoru 2021 SolarEdge oficiálně prezentovala i svůj záměr na zahájení výstavby nové gigatovárny na baterie. Podle sdělení společnosti se projekt pod názvem „Sella 2“ bude realizovat v Jižní Koreji a bude představovat novou továrnu na výrobu bateriových článků s roční kapacitou ve výši 2 GWh.

Firma očekává, že nová gigatovárna na bateriové články zahájí výrobu již na počátku roku 2022. SolarEdge tak prohloubí svůj bateriový byznys, který zahájil po akvizici jihokorejského výrobce baterií Kokam v roce 2019.

V současnosti Kokam patří do světové pětky největších výrobců Li-ion článků a baterií (aplikace pro námořní a letecký sektor, armádu, stacionární ESS pro síťové služby apod.). Baterie značky Kokam patří mezi nejefektivnější, nejlehčí a nejbezpečnější na světě.