SolarEdge: Rekordní dodávky střídačů a stavba nové gigatovárny na baterie
Rekordní tržby
Dosažené hospodářské výsledky společnosti SolarEdge v roce 2020 potvrzují, že solární energetika v Evropě i v dalších regionech světa se poměrně rychle vzpamatovala z koronavirové pandemie. Celoroční příjmy se firmě podařilo zvýšit na rekordních 1,5 miliardy amerických dolarů (cca 33 miliard Kč).
V roce 2020 SolarEdge na trh dodala solární střídače v objemu 6,1 GW. Celkové dodávky výkonových optimizérů dosáhly 15,5 milionů kusů a 662 000 kusů střídačů. Zisk společnosti před zdaněním činil 142,6 miliónů amerických dolarů.
„Navzdory turbulencím na trhu způsobených pandemií naše společnost dokázala zvýšit prodej svých produktů na hlavních trzích v USA, Austrálii a Evropě,“ komentoval dosažené hospodářské výsledky, Zvi Lando, CEO společnosti SolarEdge.
Investice do nových technologií
Letos v únoru společnost SolarEdge zahájila dodávky baterií a pohonných jednotek pro elektrické vozy E-Ducato automobilky FIAT, jenž je nyní součásti skupiny Stellantis. Je to úspěch divize e-Mobility společnosti SolarEdge, která vyvíjí komplexní řešení pro elektrická a hybridní vozidla, včetně inovativních vysoce výkonných pohonných jednotek a softwaru pro elektrická vozidla.
„Jsme nadšeni, že můžeme využít naších znalostí a technologie pro dodávky plně elektrických pohonných elektrických jednotek a baterií pro společnost FIAT-Stellantis,“ řekl Lando. „Byli jsme vybráni jako dodavatel 1. úrovně (Tier-1) a jediný výhradní dodavatel pro první výrobní sérii elektrických vozů značky E-Ducato“.
Ve svém komentáři pro investory v únoru 2021 SolarEdge oficiálně prezentovala i svůj záměr na zahájení výstavby nové gigatovárny na baterie. Podle sdělení společnosti se projekt pod názvem „Sella 2“ bude realizovat v Jižní Koreji a bude představovat novou továrnu na výrobu bateriových článků s roční kapacitou ve výši 2 GWh.
Firma očekává, že nová gigatovárna na bateriové články zahájí výrobu již na počátku roku 2022. SolarEdge tak prohloubí svůj bateriový byznys, který zahájil po akvizici jihokorejského výrobce baterií Kokam v roce 2019.
V současnosti Kokam patří do světové pětky největších výrobců Li-ion článků a baterií (aplikace pro námořní a letecký sektor, armádu, stacionární ESS pro síťové služby apod.). Baterie značky Kokam patří mezi nejefektivnější, nejlehčí a nejbezpečnější na světě.