ŠKODA AUTO odstartovala vlastní sériovou výrobu baterií a hledá nové experty
S rostoucím zájmem o elektromobily přichází i potřeba vývoje kvalitních a výkonných trakčních ba terií. V této souvislosti ŠKODA AUTO neustále hledá nové vývojáře, kteří by společnosti pomohli překonat současné technologické a kapacitní limity.
Elektromobily pohánějí nejčastěji dva typy trakčních baterií – PHEV a BEV. První z nich, tedy PHEV, najdete v paralelních plug-in hybridech. Zde je vedle elektromotoru i motor spalovací, přesto je můžete bez problémů nabíjet z běžné zásuvky. Modely aut výhradně na elektrický pohon používají baterie BEV.
Další variantou nabíjení jsou rychlonabíjecí stanice, které se v posledních letech rozšiřují do nákupních center, benzinových stanic i center měst. Novinkou je pak bezkabelové indukční nabíjení. PHEV a BEV baterie – jaký je mezi nimi rozdíl?
Především v otázce kapacity – baterie pro hybridy (PHEV) mají nižší kapacitu, která by čistě elektrickému vozidlu pochopitelně nestačila. Kapacitu si nejlépe představíte podle dojezdu na elektrický pohon. U PHEV baterií je to přibližně 50 km, BEV baterie zvládají nejčastěji 300 km dojezdu.
Trakční baterie se skládá z bateriových článků, které se nacházejí v bateriovém modulu. Tyto bateriové moduly jsou vzájemně propojeny a uloženy na bateriovou vanu. Bateriové moduly společně s vanou baterie jsou zakryty víkem a tvoří kompaktní celek. Umístění baterie PHEV baterie – u plug-in hybridů najdete baterii nejčastěji ukrytou pod zadními sedadly.
Vpředu, ostatně jako u klasických automobilů, se nachází spalovací motor. BEV baterie – se umisťuje přímo do podlahy e-auta a díky své kapacitě zabírá podstatně větší prostor, tvarem pak připomíná skateboard. (Díky tomu vzniká prostor v místě, kde by byl jinak umístěn spalovací motor.)
Jsou baterie pro e-auta bezpečné?
Všichni jste pravděpodobně alespoň jednou četli o případu, kdy baterie laptopu nebo mobilního telefonu zničehonic vzplanula. Jistý pocit nebezpečí může být znásoben právě u automobilů. Do baterií je proto implementována celá řada sofistikovaných bezpečnostních prvků, které brání jakémukoli poškození.
Dnešní trakční baterie používají například třístupňovou bezpečnostní pojistku. Zatímco první dva stupně zajišťuje software, ten poslední je mechanický. I v případě poruchy systému je tedy riziko vzplanutí minimální. Kdy se dočkáme vyššího dojezdu? Stručně řečeno – každou chvíli.
Minulý týden ŠKODA AUTO oznámila, že společnost nedávno odstartovala vlastní sériovou výrobu baterií. „Náš koncept VISION E je naplánován na rok 2020 a počítá s dojezdem až 500 km na jedno nabití. To je více než 60% nárůst oproti dnešnímu standardu. Už letos ale začneme vyrábět vlastní PHEV baterie a naším úkolem je vymyslet baterie nejen pro samotnou značku ŠKODA, ale rovněž pro všechna auta z koncernu Volkswagen. A v tom nám můžete pomoci třeba i vy!“, informuje Škoda Auto na svém webu.