Retroaktivní zrušení podpory pro OZE může vyvolat řadu soudních sporů a arbitráží
Likvidační dopady
Provozovatelé obnovitelných zdrojů energie mají nárok na podporu na 20 let, a to na základě zákona o podpoře obnovitelných zdrojů z roku 2005 zkoumaného a notifikovaného Evropskou komisí.
Dotace takzvaným podporovaným zdrojům energie vyplácí od roku 2013 Operátor trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. Podpora má sloužit k navrácení investice, zaplacení provozních nákladů, daní, odvodů, splacení úvěrů a dosažení přiměřeného zisku.
Podle směrnice EU o podpoře využívání energie z OZE z roku 2018 členské státy nemohou upravit úroveň podpory tak, aby podrýval ekonomickou životaschopnost již podpořených projektů. Výši kompenzací navíc prověřovaly před dvěma lety české úřady, přičemž shledaly, že je podpora férová.
„Zpětná změna dotačních pravidel by pro velké množství provozovatelů OZE, kteří splácí dlouhodobé úvěry, byla likvidační. Dle našeho právního názoru by se navíc velmi pravděpodobně jednalo o nepřípustnou protiústavní retroaktivní změnu pravidel, která by vedla k řadě soudních sporů a arbitráží, ve kterých by nemělo být ministerstvo financí úspěšné“, říká Anna Francová, vedoucí advokátka v týmu energetického práva ve Frank Bold Advokáti.
Navrhované zrušení provozní podpory by totiž bylo v rozporu s principem legitimního očekávání výrobců elektřiny z OZE. Konečné závěry však bude možné učinit až na základě konkrétnější podoby této části konsolidačního balíčku,” dodává Francová.
Zmatky okolo podpory
Vláda ve svém prohlášení nejdříve sdělila, že poplatek na OZE budou opět hradit odběratelé, což prezentovala jako úsporu v rozpočtu ve výši 18 miliard. Později si ale představitelé vlády uvědomili, že to jako šetření u veřejnosti opravdu neprojde s tím, že to bude mít dopady na peněženky voličů.
Ještě ve stejný den tak ministerstvo průmyslu otočilo s tím, že domácnosti poplatek už platit nebudou, a neurčitě avizovalo „změnu mechanismu proplácení provozní podpory“. Současná vláda poplatek vloni v říjnu zrušila, aby ulevila lidem od drahých energií. Od začátku ale proklamovala, že jde o dočasné odpuštění platné jen do konce roku 2023.
Nervozitu posiluje i to, že zodpovědní ministři Zbyněk Stanjura (ODS) a Jozef Síkela (za STAN) naznačili škrtnutí desítek miliard v podpoře OZE velmi nejasně. Každopádně se mají škrty týkat jen provozních dotací z minulosti, nikoliv v současnosti vyplácených investičních podpor třeba pro malé instalace na střechách rodinných domů.
Fotovoltaika si z podpory na OZE ve výši až 44 miliard každoročně ukrajuje nejvíce. V roce 2021 to bylo 27 miliard korun. Právě tyto finance jsou nyní vládními plány ohroženy.