Provozovateli zelených elektráren REN Power hrozí ztráta v řádu stovek milionů korun

Společnost REN Power CZ zastřešuje v Česku více než 12 solárních a větrných zdrojů o celkovém instalovaném výkonu 54 megawattů. Za skupinou stojí uhlobaroni pod vedením Vasila Bobely a Petra Pudila, později k nim přibyl i lobbista Jan Dobrovský. Firmě nyní hrozí po zásahu policie obří ztráta.

Zdroj: IBC Solar

Zdroj: IBC Solar

Trestní stíhání kvůli solární elektrárně na Moravě

Do svým aktiv v oblasti OZE skupina REN Power CZ investovala v minulosti  kolem 3,5 miliard korun Až do nedávna firma solidně profitovala, ale předloni se to změnilo. Hospodaření dramaticky ovlivnil zásah policie a státního zastupitelství.

Firma byla v nedávné minulosti vyšetřována kvůli trestné činnosti, ke které mělo dojít při výstavbě/zprovoznění poměrně velké fotovoltaické elektrárny Zašová na severní Moravě. Kvůli tomu policie firmě obstavila/zablokovala pět účtů do
celkové výše 529 milionů korun.

Na začátku loňského června nechal soud převést prostředky na jediný účet, k němuž společnost nemá dispoziční právo. REN Power CZ na toto vytvořila rezervu ve výši 565 milionů korun. Trestní stíhání se týká udělení licence na výrobu elektřiny v roce 2010.

Další problémy

Skupina REN Power CZ má další vážný problém.  Na základě policejního usnesení z července 2018 je část budoucích pohledávek firmy za státem vlastněnou společnosti OTE vzniklých dodávkou elektřiny FVE Zašová zajištěna tak, že část zeleného bonusu, která odpovídá rozdílu mezi zelenýmbonusem pro solární elektrárny uvedené do provozu v roce 2011 a zeleným bonusem pro solární elektrárny uvedené do provozu v roce 2010, je zasílána na policejní účet. Ke konci roku 2019 šlo o 109 milionů korun.

Na základě výše uvedených okolností vykázala ztrátu 305 milionů korun. Dále nebyla schopna uhradit splátku úvěru vůči ČSOB, čímž porušila podmínky úvěru. ČSOB následně poměrně výrazně zdražila cenu poskytnutých peněz.

Projekt uhlobaronů

Skupinu Ren Power ovládají bývalí spolumajitelé polovičního balíku akcií severočeské těžební společnosti Czech Coal Petr Pudil a Vasil Bobela. Toto trio se sešlo koncem devadesátých let v Mostecké uhelné, později se stali i spoluvlastníky těžební firmy přejmenované na Czech Coal. V roce 2010 svůj poloviční podíl prodali za deset miliard korun Pavlu Tykačovi. Většinu majetku vložili do takzvané „family office“ BPD partners, pod kterou dnes spadá i REN Power.

Hlavní sférou podnikání REN Power jsou obnovitelné zdroje energie. Několikamiliardový výtěžek investují prostřednictvím nově založené investiční firmy BPD Partners, do níž přibrali někdejšího šéfa dozorčí rady Czech Coalu Dobrovského.

V současné době Ren Power vlastní a provozuje osm fotovoltaických elektráren v České republice o celkové kapacitě cca 25 megawattů. REN Power provozuje 79 MW instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích technologicky diverzifikovaných mezi výrobu elektrické energie ze slunečního záření a větru. Elektrárny REN Power jsou umístěny ve Velké Británii, Polsku, České republice, na Slovensku a v Itálii.