Projekt obří solární elektrárny na Českobudějovicku naráží na odpor místní obce

Soukromá firma hodláv katastru obce Olešník u Hluboké nad Vltavou na  Českobudějovicku postavit obří solární elektrárnu. Její výkon může dosáhnout až 60 MWp v případě dokončení. Záměr má však zásadní problém, a to odpor obecního zastupitelstva.

Zdroj: Photon Energy

Největší elektrárna v jižních Čechách

Přes 87 tisíc fotovoltaických panelů může mít připravovaná fotovoltaická elektrárna u Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Postavit jí tam hodlá soukromá firma, která si vybrala lokalitu v těsném sousedství chráněného území Hlubocké obory.

Záměr firmy nyní posuzuje Jihočeský kraj, který k němu započal takzvané zjišťovací řízení. Do něho mohou posílat připomínky jak veřejnost, tak i instituce. Informoval o tom informoval Český rozhlas (ČRo).

Projekt naráží v současnosti ne odpor místní obce, jejíž zastupitelé stavbu elektrárny odmítají. „Myslím si, že by se tam zničil opravdu krásný kus krajiny, který je nenahraditelný,“ uvádí starosta Olešníku Milan Kotýnek starší hlavní výhradu.

Zatím největší překážkou pro realizace projektu obří solární elektrárny je olešnický územní plán, který by se musel stavbě přizpůsobit. Místní zastupitelé s elektrárnou nesouhlasí, neboť se obávají devastace přírody a krajiny.

„Když uvážíme, že náš územní plán nepovoluje stavby podobného typu, tak si vůbec neumím představit, že by panely na té louce měly být. To by opravdu bylo hrozné,“ dodává Milan Kotýnek starší. Velká část plochy je navíc vedená jako orná půda.

Soláry nedaleko Temelína

Podle sdělení pražského investora však záměr výstavby naplňuje závazek České republiky vůči Evropské unii zvýšit podíl výroby energie z obnovitelných zdrojů. Projekt podle něj vznikal po pečlivém monitoringu celé lokality včetně trasy pro kabel.

Panely chce investor postavit u hlavní silnice z Hluboké do Týna nad Vltavou, vedle přečerpávací stanice horkovodu vedoucího z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic.

Investor počítá s výkonem elektrárny 58 MWp. To je skoro dvakrát více, než má fotovoltaická elektrárna Ševětín, která je největší v Jihočeském kraji a třetí největší v republice.

Vyrobenou energii dopraví do nové rozvodny a bateriového úložiště nedaleko stávající trafostanice Dasný velkokapacitní 11 kilometrů dlouhý kabel. Bude uložený pod zemí. Protne několik katastrů včetně Hluboké nad Vltavou, která nemá podle vyjádření vedení radnice s jeho trasou problém.

Zábor zemědělské půdy v ochraně půdního fondu pro stavbu elektrárny oznámil investor jako dočasný. Elektrárna má mít životnost 30 let, pak ji rozeberou a půdu pod ní uvedou do původního stavu.