Proč hasiči povolali „Cobru“ na hašení požáru domácí baterie?

Česko v posledních 2 letech zažívá boom fotovoltaických elektráren v kombinaci s bateriovými systémy. Instalačních firem přibylo více než 900, mnohé z nich teprve sbírají zkušenosti. Proto se v Česku v posledních týdnech množí případy zahoření fotovoltaik.

Zdroj: HZS

Silný výbuch

Výbuch jedné z pěti baterií v úterý jako doplňku k fotovoltaické elektrárně v rodinném domě zranil jednoho z obyvatel domu v obci Lhotka na Frýdecko-Místecku a zároveň způsobil požár. Majitel domu proto utrpěl škodu za bezmála milion korun.

Na místo události dorazila profesionální jednotka hasičů ze stanice ve Frýdku-Místku, společně s ní i tři dobrovolné jednotky z Frýdlantu nad Ostravicí, Kozlovic a Lhotky. Velitel zásahu rozhodl o nutnosti potřeby speciálního hasicího zařízení COBRA a na místo události vyjela také profesionální jednotka ze stanice Slezská Ostrava.

COBRA v akci

Hasiči, po příjezdu na místo události, viděli pouze silně zakouřenou technickou místnost, sloužící zároveň jako bateriovna pro fotovoltaickou elektrárnu. Hasiči průzkumem zjistili, že došlo k explozi jedné z baterií, přičemž stav zbývajících pěti, monitorovali pomocí termokamery.

Z důvodu neustále se zvyšující teploty baterií, začali hasiči s jejich ochlazováním. Nejprve za pomocí sněhového hasicího přístroje, poté za pomocí vodního proudu. Během procesu ochlazování došlo k explozi dalšího článku baterie a následnému plamennému hoření. To hasiči okamžitě uhasili.

Vzhledem k nedostatečné účinnosti ochlazování, rozhodl velitel zásahu o nasazení speciálního řezacího zařízení COBRA. Pomocí tohoto zařízeni, hasiči nejprve články s vysokou teplotou prořezali, poté zalili vodou a následně vyvezli ven z objektu. Vyvezenou sestavu baterií hasiči dále ještě rozložili a ponořili do předem připravené vodní lázně. Káď pro tuto vodní lázeň zajistil majitel objektu.

Příčina vzniku exploze baterií, při které došlo ke zranění jednoho z obyvatel domu, je v šetření. Předběžná škoda byla vyčíslena na 900 000 korun.