Pozor na nekalé praktiky energošmejdů ve fotovoltaice

Návratnost investic do solárních elektráren bude v případě domácností i čtyřikrát delší, než deklarují někteří dodavatelé. Vyplývá to z analýzy nezávislé poradenské společnosti EGÚ Brno zohledňující předpokládaný vývoj cen elektřiny a nezbytných nákladů na průběžný servis.

Zdroj: SFŽP

Sporné údaje o návratnosti investice

„Solární elektrárny jsou v mnoha případech funkčním řešením pro snížení nákladů na energie. Doporučujeme však domácnostem i firmám, aby se nenechali zlákat mnohdy zavádějícími informacemi o nereálně rychlé návratnosti investic. Takové kalkulace vznikají zejména započtením loňských extrémně vysokých cen elektřiny do celé doby provozu elektrárny. Cena silové elektřiny však od té doby klesla o více než 80 %, pokles bude pokračovat i v následujících letech a brzy se to bude výrazně podepisovat na snižování účtů u koncových odběratelů,“ řekl Michal Macenauer, ředitel strategie společnosti EGÚ Brno

Podle Macenauera v mnoha případech vyčíslení návratnosti navíc nezohledňuje ani nezbytný servis, nutnou průběžnou výměnu komponentů nebo náklady na úpravu odběrného místa v souvislosti s investici do solární elektrárny. Podle EGÚ Brno se reálná návratnost nejčastěji navrhovaného řešení s bateriovým úložištěm pro běžný rodinný dům při využití dotace pohybuje kolem 11 let, bez dotace by přitom byla o deset let delší.

Při započtení ceny silové elektřiny z loňského roku na úrovni 6 Kč za kilowatthodinu po celou dobu využívání solárních panelů se však zdánlivě zkrátí v obou případech zhruba o tři roky. A při vypuštění servisních nákladů po dobu provozu elektrárny a nákladů na výměnu především střídače může domnělá návratnost atakovat i 7 let.

Upozornění na neférové praktiky

EGÚ Brno zároveň zpochybňuje i výhodnost využití baterií na odběrném místě, které montážní firmy často důrazně doporučují. Upozorňuje na amortizaci baterie a jejich vlastní spotřebu elektřiny.

­„U některých dodavatelů lze dokonce aktuálně nalézt i informace o návratnosti fotovoltaiky pro domácnosti na úrovni tří let. Návratnost solárních elektráren v řádu nižších jednotek let však nebyla reálná nikdy,“ upozornil M. Macenauer. „Domácnosti a firmy by se proto neměly nechat zlákat podezřele vypadajícími nabídkami montážních firem bez dohledatelné historie, ale vybírat spíše mezi renomovanými dodavateli. Zároveň by neměly investovat jen z důvodu očekávání rychlé návratnosti.“

Neférové praktiky, jež připomínají jednání takzvaných energošmejdů, kteří dříve lákali na podezřele výhodné dodávky elektřiny, se podle EGÚ Brno objevují především u nových a menších dodavatelů. Ti se na trhu objevili společně s narůstající poptávkou po solárních elektrárnách v průběhu minulého roku a snaží se na situaci rychle vydělat.

Firmy mají lepší vyhlídky

V případě firem mohou podle odborníků oproti investicím do solárních elektráren přinést vyšší přidanou hodnotu energetické úspory nebo rozvoj nových technologií ve výrobě.

„Firemní instalace mají většinou výrazně lepší návratnost než domácí fotovoltaiky. Ta se u firem podle našich výpočtů pohybuje většinou mezi 4 až 6 lety. Jsou ale i výjimky v obou směrech. Ekonomickou výhodnost investice do solární elektrárny by si měly firmy nechat vyhodnotit na míru. U našich zákazníků zohledňujeme mimo jiné tvar odběrového diagramu a přínosy fotovoltaiky porovnáváme s přínosy alternativních investic, například do úspor nebo změny výrobních technologií,“ informoval M. Macenauer.

Zatímco koncem roku 2022 se cena elektřiny pro maloodběratele pohybovala nad vládou garantovaným stropem 6 Kč za kilowatthodinu, již v průběhu tohoto roku očekává EGÚ Brno pokles ceny pod 5 Kč. V průběhu následujících dvou let by pak měla cena nadále klesnout až na úroveň 3,5 Kč za kilowatthodinu s DPH.

„V následujících letech budeme sledovat pokles ceny elektřiny, protože její výše byla dána především drahým zemním plynem, jehož cena s náhradou ruských dodávek zákonitě velmi výrazně klesá. Chceme-li být úspěšní ve snižování uhlíkové stopy a samozřejmě v podnikání, je třeba investice opět posuzovat ekonomicky, zahrnout všechny náklady a zohlednit vývoj cen energií v čase,“ uzavřel M. Macenauer.