Polský gigant vstupuje na český solární trh
Velký hráč
Akciová společnost Columbus Energy působí v polské fotovoltaice více než let. V současnosti obsluhuje více než 60 000 zákazníků, kterým v Polsku postavila solární elektrárny. Po útlumu fotovoltaiky v Polsku kvůli změně podpory letos v květnu míří firma na trh českých fotovoltaických elektráren. Za rozvoj solárního byznysu v Česku bude bude zodpovědný Michal Gondek, který před několika týdny převzal funkci viceprezidenta společnosti Columbus Energy SA.
Společnost Columbus Energy již v Česku zahájila prodej fotovoltaických zařízení pro konečné zákazníky. Její předností má být zejména rychlost dokončení elektráren, což je velkou výzev pro řadu místních společností, které nestíhají uspokojovat obří domácí poptávku. V současnosti je běžné, že zákazníci čekají 6-9 měsíců na instalaci malé domácí solární elektrárny.
„Rychlost instalace je jeden z nejdůležitějších prvků naší konkurenční výhody,“ říká Petr Vaverka, člen představenstva české společnosti Columbus Energy a.s.Poptávka po instalaci v České republice je v současné době tak vysoká, že většina společností působících na trhu má velmi dlouhé dodací lhůty. Některé z nich dokonce přestaly přijímat nové zákazníky až do konce roku 2023.
Dvě varianty služeb
Columbus Energy chce v Česku nabízet na podobném základu jako v Polsku, to znamená dvě varianty služeb spojených s instalací fotovoltaických elektráren. Hlavním rozdílem mezi nimi je rychlost instalace a nabídka záruky, tzv. Columbus Care, která pokrývá celý systém fotovoltaické elektrárny.
Základní varianta nabídky „Smart“ má záruku deset let a instalace začne do 90 dní od uzavření smlouvy. Verze „Pro“ slibuje garanci fotovoltaiky na patnáct let a instalace začne do třiceti dní od zaplacení. Rozdíl v ceně systému se stejnými základními parametry se podle české pobočky pohybuje kolem pěti procent.
Mezi oběma variantami nabídky Columbus Energy pro zákazníky v Česku existují rozdíly i v použitých komponentech. Varianta Pro staví na modernějších celočerných panelů a zahrnuje vyšší úroveň ochrany proti přepětí. Součástí je dodávku střídače Solis nebo GoodWe.
Pokud se jedná o baterie, pak firma bude nabízet standardní LiFePO (lithium-železo-fosfátové) značek Pylontech a Dyness. Podle informací přímo z Columbus Energy má firma skladem střídače GoodWe, Solis je teprve na cestě. Součástí nabídky je ale zajištění úvěru s pevnou úrokovou sazbou.
Na trh míří další polské firmy
Columbus Energy není jediným polským hráčem na trhu solárních elektráren v Česku. Již od počátku roku zde působí další polská firma FG Energy, která se zaměřuje na domácnosti.
Další polské firmy vstupují na český fotovoltaický trh jako dodavatelů komponentů pro velkoobchodní trh. Důvodem expanze Poláků do Česka je aktuální propad rezidenčního fotovoltaického trhu v Polsku.
Nová legislativa na bázi tzv. Net-Billingu, která nahradil donedávna veleúspěšný Net-Metering, znevýhodnila stavbu nových elektráren a prodloužila návratnost investic o polovinu až o osmdesát procent. To nutí mnohé polské firmy expandovat na nové zahraniční trhy.
Zajímavosti na firmě Columbus Energy je fakt, že sází hodně na inovoace. Má například podíl ve start-pu Saule Technologies, který vyvíjí tištěné solární panely založené na minerálu perovskitu. Dále v Polsku Plánuje připravuje obří bateriové úložiště s kapacitou 532 MWh, které bude schopné zásobovat energií přibližně 150 tisíc domácností. Investice do tohoto projektu by měla být kolem miliardy zlotých, tedy přes pět miliard korun.