ODS chce osekat podporu fotovoltaiky, pokud uspěje ve volbách

Pravicová politická strana ODS usiluje ve spojení s lidovci a TOP 09 o to, aby příští rok sestavovala vládu. Mezi své programové priority, s nimiž půjde ODS do sněmovních voleb, řadí mimo jiné i osekání podpory pro fotovoltaické elektrárny z minulosti. Potvrdil to předseda ODS Petr Fiala v rozhovoru pro deník E15.

Zdroj: ODS

Zdroj: ODS

 

Tři strany hodlají snížit podporu pro solární elektrárny

V současnosti se hned 3 parlamentní strany hlásí ke snížení výdajů na podporu fotovoltaických elektráren postavených v minulosti. Vládnoucí hnutí ANO již na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) připravilo novelu zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE), která umožní kontrolu překompenzace solárních elektráren. NZPOZE je na programu současného jednání Poslanecké sněmovny, která je však zatím zahlcena „kovidovými zákony“ a schvalováním rozpočtu.

Pokud by poslanci NZPOZE schválili, pak by podle současné verze návrhu došlo k posouzení 6,3 % míry návratnosti (IRR) investice do fotovoltaických elektráren. V případě pozitivního výsledku by investoři museli omezit příjem podpory, nebo jí dokonce státu vracet.

Návrh na zvýšení solární daně

Současná vládní koalice je podmíněna úzkou spolupráci s Komunistickou stranou Čech a Moravy (KSČM), která jí umožňuje schvalování zákonů v parlamentu.

Letos během leta podmínila KSČM další spolupráci s vládou návrhem na zvýšení solární daně pro fotovoltaické elektrárny ze současných 10 %. Již v roce 2010 komunisté během při schvalování solární daně navrhovali její navýšení až na 50% . Svůj návrh komunisté tehdy ve sněmovně ale neprosadili, když proti byla tehdejší vládní koalice vedena stranou ODS.

Solární daň nebyla jediným opatření, které mělo za účel odčerpat překompenzaci podpory. Minulé vlády na solární elektrárny aplikovaly celkem osm retroaktivních opatření. Kromě schválení solární daně se jednalo o zavedení nesmyslných recyklačních poplatků, zrušení slíbených daňových prázdnin, zrušení zrychleného odepisovaní, zrušení podpory decentrální výroby nebo také povinnost dodatečné instalace dispečerského řízení.

Další osekání podpory ze strany ODS?

Jako třetí strana ze současného politického spektra osekání podpory pro fotovoltaické elektrárny z minulosti oznámila nedávno pravicová ODS. Současné vedení ODS usiluje ve spojení s lidovci a TOP 09 o to, aby příští rok sestavovala vládu.

V nejbližších dnech představí trojkoalice své programové priority, s nimiž půjde do sněmovních voleb. Předseda ODS Petr Fiala označil za budoucí prioritu nové vlády osekání státních výdajů a snížení daní.

„Podíváme se na národní dotační tituly, kde lze ušetřit desítky miliard. Jde o podporu fotovoltaiky, neinvestiční dotace podnikatelům nebo podporu agropotravinářských komplexů. Z těchto peněz malé a střední firmy nebo české rodinné podniky nic nemají,“ prohlásil Fiala v rozhovoru pro deník E15.