Nový lídr trhu: Gigant CTP  hodlá v Česku postavit až 250 MWp solárních elektráren

Společnost CTP, která se v Česku zaměřuje na výstavbu a správu byznys parků, CTP v plánu do roku 2023 dosáhnout provozní uhlíkové neutrality. Za tímto účelem hodlá většinu svých nemovitostí osázet solárními panely o celkovém instalovaném výkonu ve výši až 250 MWp v horizontu několika následujících let.

Zdroj: CTP

Zdroj: CTP

 

Zacíleno na uhlíkovou neutralitu

CTP získala pro většinu svých ploch ekologický certifikát udržitelnosti. V současné době je tak z více než 5,5 milionu metrů čtverečních plochy CTP parků certifikovaných 4,56 milionu, tedy přes 80 procent.

Ekologické certifikace nesledují pouze energetickou náročnost budovy, ale i další ukazatele udržitelnosti včetně nakládání s vodou nebo příjemné prostředí pro uživatele budovy.

CTP využívá pro certifikaci hodnocení BREEAM, v průměru disponuje portfoliem na úrovni Velmi dobré. Certifikaci budov je nutné každé tři roky obnovovat, celkem plánuje společnost do certifikace investovat 1,75 milionu eur.

„Dokážeme velmi dobře spočítat energii našich staveb, takže víme, kolik uhlíku musíme na druhé straně ušetřit, respektive absorbovat třeba právě pomocí výsadby zeleně nebo výstavbou obnovitelných zdrojů. Pokud je ve stavbě industriálních nemovitostí nějaký trend, je to určitě využití například dřevěných prvků v konstrukci hal a hledání pragmatické míry jejich aplikace,“ řekl Martin Vaidiš z CTP.

Investice do lesů a solárních elektráren

Vedle certifikace budov rozvíjí skupina CTP i další aktivity, které jí umožňují dosáhnout provozní uhlíkové neutrality do roku 2023. Společnost investovala například do výsadby a pořízení milionu metrů čtverečních lesa u Mladé Boleslavi, a za každý metr čtvereční nově zastavěné plochy další metr čtvereční lesa vysází.

Záměrem CTP v blízké budoucnosti je realizovat na svých budovách výstavbu solárních elektráren. V první etapě hodlá CTP osadit střechy svých parků v Česku fotovoltaickými elektrárnami o výkonu přesahujícím 20 MWp. V dlouhodobém horizontu má instalovaný výkon solárních elektráren na střechách budov CTP dosáhnout až 250 MWp.

Pokud CTP uspěje se svými záměry na výstavbu 250 MWp solárních elektráren v Česku, pak se může stát lídreme fotovoltaického trhu v Česku. V současnosti je největším provozovatelem fotovoltaických elektráren společnost ČEZ o výkonu cca 125 MWp.

CTP v současnosti působí kromě České republiky na Slovensku, v Maďarsku, Srbsku, Rumunsku, Polsku a také v Bulharsku. Vlastní mimo jiné i ctPark Brno, v současnosti největší průmyslový park v regionu střední a východní Evropy.