Novela energetického zákona umožní rozvoj komunitní energetiky a agrivoltaiky

Vedení lidovců na svém posledním jednání Předsednictva KDU-ČSL přijalo usnesení, které ukládá ministrům za KDU-ČSL dokončit debatu k novele energetického zákona (NEZ). Součástí NEZ bude podpora rozvoje agrivoltaiky a také komunitní energetiky v Česku.

Zdroj: Wikipedia

Rychlé dokončení předlohy

Novela energetického zákona (NEZ) již pravděpodobně v září zamíří k projednání do parlamentu.  Vedení KDU-ČSL chce co nejdříve znát její časový harmonogram a věcný obsah.

„Předsednictvo KDU-ČSL ukládá ministrům za KDU-ČSL na vládní úrovni co nejdříve dokončit debatu k novelizaci energetického zákona a znát časový harmonogram a věcný obsah připravované novely energetického zákona od ministerstva průmyslu a obchodu,“ stojí v usnesení vedení strany.

„KDU-ČSL považuje za zásadní, aby vláda nastavila legislativní parametry komunitní energetiky tak, aby co nejdříve pomohly obyvatelům, firmám a obcím energie sdílet, a tím podpořit další opatření vedoucí k nižším cenám a větší soběstačnosti domácností, obcí i firem. Dotační tituly na podporu komunitní energetiky jsou již ze strany ministerstva životního prostředí nastaveny a žadatelé jen čekají na chybějící legislativu,“ píše se dále v usnesení.

Nový pohled na věc

S ohledem na prudké zdražování energie v poslední době je nutné urychlit přechod na čistší energetiku a zbavování se závislosti na fosilních zdrojích, což potřebujeme i v kontextu dnešní ruské agrese.

„Nová doba si žádá nový pohled na věc. Dříve bylo zvykem, že každé město mělo ve své blízkosti elektrárnu a mělo vlastní zdroj energie. K této podstatě se chceme vrátit,“ zdůrazňuje ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Na podporu komunitní energetiky už nyní běží nové dotační výzvy z Modernizačního fondu. „K nim patří především nové dotace na výstavbu fotovoltaických elektráren v menších obcích do tří tisíc obyvatel. Obce se díky projektům posunou k větší energetické soběstačnosti a budou moci nastartovat komunitní energetiku,“ zdůrazňuje ministryně Hubáčková (za KDU-ČSL).

„Je na čase, aby si každý z nás mohl vyrábět svou vlastní energii a přebytky pouštět do společné sítě. Díky tomu můžeme být nezávislí na velkých dodavatelích a udržovat stabilní cenu energií. Na městských střechách v Brně máme fotovoltaiku už dávno a v našich snahách chceme pokračovat. Klíčová je ale chybějící legislativa,“ uvedl místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík.

O změnách v legislativě můžete diskutovat s předními experty na Smart Energy Forum ve dnech 18.-19. října 2022 v Praze.