Nizozemci představili solární auto s dojezdem přes 700 km

Nizozemský startup Lightyear, za kterým stojí skupina studentů z Technické Univerzity v Eindhovenu, si troufá na vývoj komerčního automobilu, který bude poháněn výhradně solární energií. Startup Lightyear má již první zkušenosti z mezinárodních soutěží vozů na solární pohon.

Lightyear


Dojezd přes 700 km

Vůz Lightyear One je od pohledu silně podřízen zákonům aerodynamiky, která má maximalizovat efektivitu. Podle slov Lexe Hoefsloota, CEO firmy, je obrovská výzva dosáhnout dojezdu 725 kilometrů s relativně malou baterií (blíže nespecifikované kapacity). Díky pokrytí kapoty, střechy a zádě fotovoltaickými články má protáhlejší tvar do efektní podoby. Zajímavým prvkem je i kryt zadních kol a absence zadního okna.

Sluncem napájený elektromobil je pětimístný a elektromotory budou schované v kolech. Vývojáři se neženou za nějakými extrémními výkony, ale i tak se má akcelerace z nuly na 100 odehrát během deseti sekund.

Lightyear One půjde dobíjet i z běžné zásuvky či nabíječky výkonem až 60 kW. Vysoce účinné panely, které mají mít o 20 % větší efektivitu než běžně používané. Za běžných podmínek mají tyto panely zvládat dobít za hodinu tolik energie, kolik je potřeba k ujetí 12 kilometrů. 

Na závěr lze zmínit cenu vozu, která startuje na částce 149 000 Eur (cca 3,8 milionu Kč). Levný tedy Lightyear One rozhodně není, přesto však firma již eviduje sto závazných objednávek. Ty navíc zájemci podpořili zálohou ve výši 119 tisíc Eur (3,047 mi. Kč), na počátku roku 2021 se tedy nizozemský elektromobil má na silnicích stoprocentně objevit.