Velká pozemní fotovoltaická elektrárna s akumulací získala ocenění hodnotící komise ČKAIT

V roce 2019 se v Česku postavila po 8 letech od solárního boomu velká pozemní fotovoltaická elektrárna (FVE) o výkonu 0,5 MWp. Projekt této FVE byl součástí výstavby velkokapacitního bateriového úložiště (4 MWh), který realizovala společnost C-Energy v rámci areálu Teplárny Planá nad Lužnicí.

Zdroj: Terms a.s.

Zdroj: Terms a.s.

Zvláštní ocenění od komise ČKAIT

 

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) ocenila projekt FVE s akumulací Teplárny Planá nad Lužnicí cenou inženýrské komory za rok 2019. Na realizaci projektu FVE se podílela dodavatelsky společnost TERMS a.s..

 

Předmětem projektu byla instalace obnovitelných zdrojů energie v podobě fotovoltaických panelů v kombinaci se zavedením technologie akumulace vyrobené elektrické energie. Energie vyrobená FVE je uplatněna pro částečné krytí vlastní spotřeby teplárny, v případě vzniku přebytků z FVE je možné takto vyrobenou energii efektivně uložit do systému akumulace elektřiny elektrochemického typu.

 

ČKAIT na projektu ocenil uplatnění inovativní technologie (resp. kombinace inovativních technologií). Realizace tohoto opatření byla další krokem k diverzifikaci a rozšíření výrobního portfolia společnosti C-Energy Planá. Stavba byla spolufinancována Evropskou unií v rámci operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

 

Na projektu největší pozemní FVE v areálu Teplárny v Plané o výkonu 520 kWp se použily prémiové HIT panely společnosti PANASONIC a střídače od německého výrobce SMA. Nová FVE se stala součástí unikátního projektu 4MW akumulace v areálu společnosti C-Energy.