Na českých panelácích vznikají první městské komunitní solární elektrárny

V Milevsku a na Litvínovsku se rozhodli investovat do úspor v rámci bytových domů s využitím solárních panelů. V těchto lokalitách byly již letos realizovány v rámci společenství vlastníků domů (SVJ) první komunitní solární elektrárny na střechách paneláků.

Zdroj: S-Power

5 milionů do energetické soběstačnosti

Panelový dům ve vyloučené lokalitě Janov v Litvínově v prosinci 2022 jako první v kraji vyrábět svou vlastní solární elektřinu. Dům vyrábí vlastní elektřinu díky tepelným čerpadlům a solárním panelům na střeše. Díky tomu dům na energiích uspoří zatím čtyřicet procent. Uvedla to https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/3549795-panelovy-dum-v-janove-vyrabi-vlastni-elektrinu-najemnici-tak-usetriČeská televize.

Za projektem komunitní energetiky v Litvínově stojí zástupce domovní správy, který zařídil montáž tepelných čerpadel i fotovoltaické elektrárny na střechu panelového domu.

V Litvínovském domě je 48 bytů. Vyrobenou energii správce SVJ rovnoměrně rozdělí do všech domácností. Pořízení solární elektrárny a tepelných čerpadel vyšlo na pět milionů korun. Ty nyní obyvatelé splácí v rámci úvěru od banky.

Fotovoltaická elektrárna na střeše paneláku v Milevsku

Podobnou cestou jako obyvatele panelového domu v Janově se rozhodli vydat členové společenství vlastníků domů 1133 a 1134 v Komenského ulici v Milevsku, kde si letos v březnu schválili investici do stavby fotovoltaické elektrárny na střeše místního paneláku.

Nová solární elektrárna bude mít výkon 30 kWp a její součástí bude 25 kilowattové bateriové úložiště. Vyráběná elektřina se bude spotřebovávat na provoz výtahu a osvětlení společných prostor, přebytky se budou odprodávat do sítě.

„Na výtah a osvětlení společných prostor dosud každý byt platí kolem pěti set korun ročně,“ uvedl předseda SVJ Václav Vacek pro web JcTED.cz. „Nespotřebovaná energie bude v našem případě dále odprodána do sítě a výnos bude při ročním vyúčtování rozdělen mezi vlastníky bytových jednotek.“

V paneláku v Milevsku se projekt solární elektrárny realizoval  s využitím dotace Nová zelená úsporám. „V případě našeho domu v Komenského ulici investiční náklady budou uhrazeny úvěrem od ČSOB, která se rozhodla projekty slunečních elektráren podporovat. Další nezanedbatelnou částí financování je státní dotace z programu Nová zelená úsporám. Zbytek peněz budeme hradit z fondu oprav a z naspořených peněz na vkladovém účtu,“ popisuje předseda SVJ způsob financování

Komunitní solární elektrárna v Komenského 1133 a 1134 v Milevsku by měla začít dodávat energii po trvalém připojení do sítě již v květnu letošního roku.