Mobilní síť v Česku bude napájet solární energie

Už letos na jaře bude desetina mobilních základnových stanic společnosti Vantage Towers v Česku napájena ze slunce. Jde o výsledek dohody Vantage Towers se společností Vodafone, která se zavázala energii vyrobenou u stožárů rovnou spotřebovávat pro svou vysílací technologii.

Zdroj: Vodafone

Jedinečný projekt

Solární energie vzhledem k podnebí samozřejmě sice nepokryje 100 procent spotřeby vysílačů, rozsahem jde ale o jedinečný projekt, který je ohleduplný k přírodě a zároveň zvýší nezávislost i odolnost telekomunikační infrastruktury.

„Společnost Vantage Towers se zavázala vybavit přibližně 400 lokalit řešením vyrábějícím solární energii s možností uložení přebytků vyrobené energie do záložních baterií. Tuto energii bude rovnou spotřebovávat aktivní vysílací technologie Vodafonu. Projekt jsme urychlili, aby už letos bylo možné využít slunečné letní měsíce,“ říká Jiří Švarc, ředitel české pobočky Vantage Towers.

Vantage Towers je přední evropskou společností spravující přibližně 83 000 telekomunikačních základnových stanic v 10 zemích, která propojuje lidi, podniky a zařízení ve městech i na venkově. Společnost byla založena v roce 2020 a sídlí v Düsseldorfu.

Společnosti Vantage Towers a Vodafone dlouhodobě hledají zelená energetická řešení a usilují o další snižování dopadu svých činností na životní prostředí. Proto se nyní společně dohodly na spuštění projektu „Solar“. Jde o výrobu solární energie přímo na místě – jednotlivě u stovek českých základnových vysílacích stanic.

Nákup zelené energie

Celkově jde v projektu o více než 2 000 slunečních panelů, každý panel nabídne 540 wattů špičkového výkonu, hotovo by mělo být do května.

„Vodafone se zavazuje odebírat tuto solární energii od společnosti Vantage Towers a tím projekt podpořit a urychlit. Dohoda v praxi znamená přímý nákup čisté zelené energie, navíc naše mobilní síť se tak stává nezávislejší a tím i odolnější například při výpadku elektřiny v distribuční síti,“ popisuje Miroslav Bula, viceprezident Vodafonu pro provoz a rozvoj sítí.

Kromě toho, že se u vysílačů objevují solární panely, provádí Vantage Towers souběžně i modernizaci technologie, konkrétně napájecích zdrojů jednotlivých základnových stanic.

„Do konce roku vyměníme zdroj na dalších 500 lokalitách, kde díky modernizaci vzroste účinnost zdrojů z 87 až na 97 procent. Laicky lze říct, že se méně energie ztratí cestou. Další tisíce lokalit jsme takto postupně modernizovali už dříve, a tak budeme mít do konce roku všechny základnové stanice na této moderní, úsporné technologii, ze které budou samozřejmě těžit i naši zákazníci včetně Vodafonu,“ dodává Jiří Švarc.