Místo solární jízdy startup Woltair propouští zaměstnance
Jako na houpačce
Woltair od svého vzniku v roce 2018 (tehdy se jmenoval Topíte.cz) každým rokem rostl stabilně o stovky procent. V roce 2022 zaznamenal roční objednávky na více než miliardu korun. Obrat ale přišel v loňském roce, kdy se prudký růst zastavil kvůli změnám v dotačních podporách směřujících do solárních elektráren pro domácnosti, kde je Woltair nejsilnější.
V polovině února podle informací časopisu Forbes rozesla Woltair výpovědí pětině zaměstnanců. Woltair měl před propouštěním celkem dvě stovky zaměstnanců, více než tři tucty se nedávno dozvěděly, že budou muset firmu, do dvou měsíců opustit.
„Trh je nestabilní, jsou na něm velké výkyvy. To není pro nikoho dobré, ani pro naše dodavatele. Zeštíhlení týmu nám umožní pružněji reagovat na tržní situaci,“ řekl Jan Hanuš, CEO společnosti.
Personální rošáda
Woltair také mění svého CEO. Nečekaný konec svého výkonného ředitele a jednatele Jana Hanuše přitom přišel přesně před týdnem, kdy oznamoval restrukturalizaci firmy, která souvisela s propuštěním přibližně pětiny zaměstnanců z české i skupinové centrály
Budoucí směřování firmy místo Hanuše převezme Vít Javůrek, dosavadní finanční ředitel Woltairu, který nyní firmu povede a má ji připravit na budoucí růst.
Po byznysové stránce ale Woltair zažil těžký rok. Jeho výsledky jsou totiž do značné míry závislé na dotacích pro zelené energie v zemích, kde působí, jelikož právě podpůrné programy ovlivňují, kolik lidí se rozhodne tepelné čerpadlo nebo fotovoltaiku pro svůj dům pořídit.
Woltair kromě Česka působí také v Polsku, Itálii a Německu. Německý trh kvůli vypnutí dotací meziročně spadl o devadesát procent, a to negativně ovlivnilo hospodaření firmy.
Za dobu své krátké existence Wolta získal od investorů téměř miliardu korun. Jsou mezi nimi jména fondů jako Kaya (dříve Enern), Presto Ventures, Inven Capital nebo Movens Capital, kanadský Westly nebo fond zaměřující se na podporu udržitelného rozvoje ArcTern Ventures.