Kraj Vysočina připravuje investice do střešních solárů

Kraj Vysočina má vypracované studie na osazení fotovoltaických panelů v areálech nemocnic v Novém Městě na Moravě a v Třebíči. Další elektrárny na Vysočině mají vyrůst na střechách v Jihlavě.

Zdroj: SAKO Brno

Důraz na úspory

Kvůli zdražování plynu a elektřiny vyzvala rada kraje Vysočině k hledání energetických úspor na krajském úřadě i v krajských příspěvkových organizacích například při topení, větrání nebo ohřívání vody. Jednou z cest k dosažení úspor je instalace nových solárních elektráren

Kraj Vysočina chystá osazování fotovoltaických panelů u organizací s největší spotřebou energií. Nemocnice v Třebíči a v Novém Městě na Moravě by tak podle předběžných propočtů mohly ušetřit až 30 procent nakupované elektrické energie. Termín pro uskutečnění těchto projektů ale zatím není stanovený, podle hejtmana kraje by teď měla pokračovat projektová příprava.

Pilotní projekt v Jihlavě

Kvůli energetické krizi chce město Jihlava na dvou svých objektech vyzkoušet fotovoltaické elektrárny. V příštím roce mají být solární panely instalované na střechách Mateřské školy Resslova a Základní školy speciální Březinova.

„Tyto budovy byly zvoleny  podle kritérií nejkratší návratnosti a jednoduchosti instalace i následného provozu,“ vysvětlil náměstek jihlavské primátorky Petr Ryška (ODS).

Radnice počítá s tím, že panely by měly pokrýt spotřebu energií zhruba od jara do podzimu. „Vzhledem k tomu, že Jihlava s fotovoltaikami ještě nemá moc zkušeností, tak jsme první rok chtěli pojmout jako pilotní, abychom si to vyzkoušeli technicky administrativně,“ zdůvodnil magistrátní energetik Jakub Schebesta.  

Návrh na pořízení dvou fotovoltaik nakonec těsně prošel v nedávném hlasování zastupitelstva Jihlavy. Pro hlasovalo 17 koaličních zastupitelů a spolu s nimi opoziční Martin Hyský (ČSSD) a Jaromír Kalina (KDU-ČSL). Proti nebyl nikdo.