Konec nedostatku: Výrobní kapacita solárních panelů se letos zvýší o rekordních 400 GW
Přírůstek výrobních kapacit
Od začátku letošního roku přední světoví výrobci panelů (tzv. Tier-1), ke kterým patří Jinko Solar, LONGi Green Energy, Trina Solar, CSI Solar, Risen Energy a JA Solar, aktivně investují do nových výrobních kapacit, aby upevnili své postavení na trhu a využili příležitostí, které přináší rozvoj odvětví fotovoltaiky. Těchto šest největších společností zvýší své výrobní kapacity do konce roku na celkový výkon 322 GW.
Nejen zavedení hráči, ale také i nové společnosti jsou ochotné rozšiřovat výrobu. Podle statistik agentury PV Tech v letošním roce dojde celkově k navýšení výrobní kapacity solárních panelů o více než 400 GW. Kromě stávajících lídrů v oboru přibývá i nováčků a výrobců z jiných oborů, kteří do odvětví vstupují.
Největší světový výrobce panelů LONGi Green Energy uvede letos do provozu nové kapacity ve výši 85 GW. Firma je schopna rychle rozšiřovat svou výrobní kapacitu. Druhý největší výrobce panelů Jinko Solar zvýší letos své výrobní kapacity o 39 GW. Pozadu nezůstává ani třetí největší hráč na trhu, kterým je Trina Solar, jenž letos navýší výrobu o rekordních 50 GW.
Vstup nových hráčů
Vzhledem k tomu, že fotovoltaický průmysl v posledních letech zavádí řadu nových technologií, objevují se tak příležitosti pro nové hráče, aby získali určitý podíl na trhu na úkor tradičních gigantů. Mezi nováčky letos upoutala největší pozornost skupina East Hope Group s obrovskými investicemi do výroby solárních panelů ve výši 35 GW.
Velmi aktívní ve výrobě panelů začíná být i společnost Tongwei, přední světový výrobce polykrystalického křemíku (waferů) a článků, která se nově pouští i do segmentu panelů. Tongwei letos oznámil, že disponuje novou továrnou na panely s kapacitou ve výši přes 6 GW, kterou v minulosti používal pouze pro články a wafery.
Letos Tongwei zahájila výrobu panelů v této továrně. Zatímco ostatní nováčci stále ještě plánují a pracují na výstavbě, společnost Tongwei získala poměrně velké objednávky na dodávky panelů v Číně.
Mezi nováčky upoutala zejména pozornost skupina East Hope Group s obrovskými investicemi do projektu 35 GW modulů a dalších článků průmyslového řetězce.
Ani výrobci druhé kategorie (tj. Tier-2) nezůstávají pozadu s navyšováním výrobních kapacit v letošním roce, aby si udrželi svůj současný podíl na trhu. Například společnosti Suntech a EGing rozšířily letos výrobu o 10 GW a Seraphim o 8 GW.
Konec problémů s dodávkami
Podle údajů Čínské asociace fotovoltaického průmyslu (CPIA) v roce 2021 činila výrobní kapacita solárních modulů v Číně 350 GW ročně, což představuje meziroční nárůst o 59,1 % oproti roku 2020. Rekordní nárůst výrobních kapacit přes 400 GW v letošním roce nemá obdoby, a v podstatě znamená konec problematické situace na trhu, který se v době pandemie potýkal s nedostatkem panelů.
Pokud jde o celosvětovou poptávku, pak podle analýzy Skupiny pro fotovoltaickou energii v rámci Mezinárodní energetické agentury (IEA PVPS) bylo v roce 2021 celosvětově instalováno 173,5 GW nových fotovoltaických systémů a v roce 2022 by toto číslo mohlo vzrůst na 260 GW. Podobnou predikci letos oznámila i agentura Bloomberg, která letos očekává 30% růst trhu o celkové kapacitě ve výši 250 GW.
Z výše uvedených údajů analytiků jasně vyplývá, že letos bude celosvětová nabídka a poptávka po panelech na rozdíl od minulých let v rovnováze. Navíc, prudké navýšení výrobních kapacit přes 400 GW v letošním roce potvrzuje, že ani v následujících letech prudkého růstu fotovoltaické branže na trhu nebude nedostatek panelů.
Podle data výzkumného ústavu společnosti LONGi Solar Research Institute dosáhne do roku 2030 nově instalovaný solární výkon na světě 1 500-2 000 GW. To bude desetinásobek počtu kapacity instalací v roce 2021.