Vyplatí se provozovat fotovoltaickou elektrárnu v zimě?

Přestože je rozdíl energie vyrobený fotovoltaickou elektrárnou v zimě nižší než v letní sezóně, podle odborníků se vyčkávání nemusí vyplatit, a to nejen kvůli dlouhým dodacím lhůtám, které často prodlužují subdodávky komponentů, ale právě kvůli vysokým cenám energií. Nákup fotovoltaiky se při aktuálních cenách může vrátit i za  5 let.

Zdroj: Columbus Energy

S instalací FVE nečekejte až na jaro

„Rozdíl v objemu výroby fotovoltaické elektrárny mezi létem a zimou závisí na celé řadě faktorů, zejména pak lokalitě budovy, výšce, ve které jsou panely umístěny, orientaci panelů vůči světovým stranám a jejich sklonu, použitým modulům  či klimatickým podmínkám v daném roce. Obecně se dá říct, že od dubna do září panely vyrobí 70 % roční produkce, ve zbývajících měsících produkují 30 %,” vysvětluje Petr Částek a dodává, že nízké teploty ani sníh solárním panelům nevadí. 

Společnost Columbus Energy, která vstoupila na český trh na začátku podzimu, zajišťuje bezpečnou montáž  fotovoltaických elektráren (FVE) dle vlastní instalační normy díky dostatečnému množství materiálu i pracovníků do 30, respektive 90 kalendářních dní od složení zálohy v závislosti na zvolené variantě instalace.

Do konce roku 2022 společnost plánuje instalovat stovky FVE a tepelných čerpadel, v příštím roce pak 500 až 1000 zařízení za měsíc. Díky napojení na polskou mateřskou společnost má potřebné know-how, dostatek materiálu a především garantuje odbornou instalaci se záručním servisem. 

Srovnání produkce elektřiny v letních a zimních měsících

Dům č. 1 má na střeše orientované na jih nainstalovaných 19 monokrystalických solárních panelů Sunport Power o celkovém výkonu 7 kWp s roční výrobou 6 990 kWh.

Dům č. 2 má na střeše nainstalovaných celkem 28 monokrystalických solárních panelů Sunport Power (na západ je orientovaných 9 panelů a na jih 19 panelů) o celkovém výkonu 10,4 kWp s roční výrobou 9 218 kWh.

Dům č. 3 má na střeše orientované na jihovýchod 27 monokrystalických solárních panelů Sunport Power o celkém výkonu 9,99 kWp a roční výrobou 9 591 kWh.

 

Výroba duben-září

Výroba říjen-březen

 

Dům č. 1

4 720 kWh/ rok (68 %)

2 270 kWh/ rok (32 %)

Dům č. 2

6 455 kWh/ rok (70 %)

2 763 kWh/ rok (30 %)

Dům č. 3

7 087 kWh/ rok (74 %)

2 504 kWh/ rok (26 %)

 

Boom fotovoltaiky zažije i Česko

Zatímco Polsko v posledních letech pravidelně obsazuje přední příčky evropských statistik z hlediska nárůstu instalovaného výkonu nových FVE, Česká republika za svým severním sousedem významně zaostává. V roce 2021 Polsko dokonce obsadilo druhé místo s nárůstem o 3,7 GW. Na konci srpna 2022 tak bylo podle Institutu obnovitelné energie (IEO), který monitoruje vývoj fotovoltaiky v Polsku, realizováno 1,1 milionů mikro instalací s celkovým výkonem 10,6 GW.

Pro srovnání- na konci června 2022 bylo v Česku připojeno cca 60 000 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 2255 MWp. To je téměř 200% nárůst ve srovnání s prvním pololetím 2021. Stejně jako u nás je i v Polsku až 80 % instalací prováděno na rodinných domech.

Podle odborníků ze společnosti Columbus Energy Česko však nyní zažívá podobný boom, jaký se v Polsku odehrál před 4 roky v souvislosti se zavedením dotačního programu Mój Prąd (Moje elektřina) a daňových zvýhodnění pro fotovoltaiky. Také u nás majitele domů kromě vysokých cen energií motivuje k nákupu fotovoltaik podpůrný program Nová zelená úsporám. Odborníci v současné situaci, kdy ceny elektřiny neustále stoupají, radí nečekat s instalací až na jaro příštího roku.

„V Česku je obrovský potenciál v solární energetice. V loňském roce instalovaný výkon v polské fotovoltaice dosáhl 7,67 GW a do konce července 2022 se navýšil na 10,6 GW, což je téměř pětinásobek instalované kapacity v Česku. Zatímco u nás se výraznější zájem o fotovoltaiku objevil teprve s rostoucími cenami energií na podzim 2021, v Polsku tomu bylo již před čtyřmi lety v souvislosti se zavedením dotačního programu Mój Prąd. Nutno podotknout, že také Čechy k proaktivnímu řešení stávající situace na trhu s energiemi motivuje kromě významných finančních úspor také dotační program Nová zelená úsporám,” uvádí Petr Částek, člen představenstva společnosti Columbus Energy.

O společnosti

Společnost Columbus Energy a. s. byla založena v srpnu 2022 s majoritním podílem polské matky. Firma v Česku aktuálně zaměstnává 200 zaměstnanců s cílem významného navýšení v roce 2023. Díky moderním a kvalitním komponentům, rychlé montáži, nadstandardním zárukám a komplexnímu klientskému servisu má ambice stát se klíčovým hráčem na trhu s fotovoltaikou.

Mateřská společnost Columbus Energy patří v Polsku mezi lídry na trhu v oblasti fotovoltaických instalací. Působí zde již 9 let a za tu dobu firma nainstalovala přes milion solárních panelů na střechy 60 tisíc domácností a firem.

Columbus Energy tvoří kapitálovou skupinu 126 firem, z toho 116 jich bylo založeno pro projekty fotovoltaických farem. Columbus také patří mezi významné zaměstnavatele a držitele prestižních ocenění, např. Ekonomické ceny prezidenta v kategorii Národní úspěch za trvalý a udržitelný růst společnosti.