Jurečka (KDU-ČSL): Osekání dotací z Modernizačního fondu není efektivním řešením energetické krize
Sporný návrh ministra v demisi
Poslanci hnutí ANO chtěli na středeční mimořádné schůzi projednat novely k současné energetické krizi. Řešit chtěli i mimo jiné plošné snížení DPH u elektřiny a plynu na celý příští rok na nulu nebo odpuštění příspěvku na OZE v cenách elektřiny.
Poté co s tímto návrhem ve sněmovně neuspěli, ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec navrhl projednat možnost přesunu asi 17 miliard korun z výnosů emisních povolenek v rámci Modernizačního fondu do státního rozpočtu s tím, že tyto peníze se mají využít na případné zmírnění dopadů energetické krize. Tyto peníze jsou nyní ale určeny pro Modernizační fond, který financuje nové obnovitelné zdroje, ekologické úspory či transformaci teplárenství.
Šéf poslanců STAN Jan Farský kategoricky odmítl návrh poslance Brabce (ANO) „To, že se vytuneluje Modernizační fond, který má do budoucna zabránit právě tomu, aby tady k těmto situacím docházelo, je neakceptovatelné. Účelem tohoto fondu je pomoci třeba tomu, aby lidé mohli mít na střechách fotovoltaické elektrárny, aby mohlo fungovat třeba komunitní sdílení elektřiny. To jsou rozhodně priority, které potřebujeme s Modernizačním fondem rozvíjet,“ uvedl Farský
Podle Farského hrozí, že když se nepoužije Modernizační fond rozumně, může se „sanace“ energetické krize v budoucnosti takto řešit opakovaně. „A to vždycky budeme odpouštět DPHáčko, přes to, že je to kosmetická úprava a přes to, že je v rozporu s legislativou EU?,“ doplnil Farský.
Na řešení se pracuje
Řešení energetické krize se stane prioritou, kterou začne řešit nová vláda po svém jmenování prezidentem Zemanem v pátek.
„Naše vláda bude v příštím týdnu řešit schválením aktivních programů v boji proti zdražení energie. V tomto týdnu už probíhají jednání s vedením úřadu práce, s vedením ministerstva, aby opatření byla skutečně adresná,“ upřesnil Farský.
Podobné řešení navržené opozicí zamítl také nastupující ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Musíme se zaměřit na to, abychom mohli ty věci rychle procesovat. Budu se chtít zaměřit na cílené oslovení lidí, které dokážeme identifikovat jako ty ohrožené,“ řekl včera Jurečka.
Podle Jurečky nová vláda zvažuje v této souvislosti např. úpravu parametrů příspěvku na bydlení tak, aby z něj lidé byli schopni pokrýt nárůsty cen energií. A také aby na příspěvek mohl dosáhnout širší okruh žadatelů. „Beru to jako jednu z priorit na svátky, abychom začátkem ledna měli jasnou představu, jak ta pomoc bude vypadat,“ uvedl Jurečka.
Nutnost smysluplně využít Modernizační fond
Podle Jurečky je nutné se zaměřit také na střednědobé a dlouhodobé řešení příčin energetické krize. A zde lze velmi efektivně využívat Modernizační fond.
„V letošním roce příjmy z trhu emisních povolenek ve velké části nebo v naprosté většině stát nebyl schopen reinvestovat zpátky k domácnostem, k firmám, aby mohly realizovat investice do zateplení, do budování svých vlastních energetických kapacit, jako jsou fotovoltaiky, tepelná čerpadla a další možnosti. To je potřeba napravit,“ zdůraznil Jurečka.
Právě dotace z Modernizačního fondu pomohou postiženým lidem řešit příčinu energetické krize. „To znamená, tam, kde mohu energeticky uspořit, tam, kde mohu být samovýrobce, tak toto je nutné podpořit. To je přece rozumná logická věc, kterou by měl každý dobrý hospodář umět dělat. To jsou správná dlouhodobá řešení dlouhodobá, na které se budeme soustředit,“ uzavřel Jurečka.