Inspirace (nejen) pro ČEZ:Holanďané přesouvají fotovoltaiku z pevniny na vodu
Holandská společnost Floating Solar s partnery v současnosti staví největší plovoucí rotující fotovoltaickou elektrárnu na světě. S uvedením první fáze do provozu se počítá již letos. Na podobném projektu již pracuje i elektrárenská společnost ČEZ.
Největší solární elektrárna na vodě
Holandsko je v současnosti jeden z 10 největších fotovoltaických trhu na světě. Až dosud se zde stavěly nové fotovoltaické elektrárny pouze na střechách či pozemcích. Tuto praxi hodlá změnit společnost Floating Solar.
Nizozemští developeři ze společnosti Floating Solar připravují unikátní projekt, jehož cílem je vybudovat největší naklápěcí (trackingovou) solární elektrárnu na světě. V podstatě se jedná 15 solárních plovoucích ostrovů vybavených celkem 73 500 panely, která vznikne na nádrži Andijk v severním Nizozemsku.
Panely budou instalovány na odolných konstrukcích a budou se otáčet spolu s pohybem slunce po obloze. Panely a konstrukce dodá a nainstaluje společnost Sun Projects z Holandska. První fáze projektu, kterou budou tvořit tři souostroví o průměru 140 metrů, by měla být dokončena letos na podzim.
Po dokončení celého projektu v roce 2021 tak v severním Holandsku vznikne největší plovoucí fotovoltaická elektrárna na světě o výkonu cca 25 MWp fotovoltaických panelů.
Unikátní technologie
První projekt společnosti Floating Solar je společný podnik s účastí dalších dvou společností Dromec a Sunprojects, které společně vyvinuly patentovaný systém sledující slunce. Inovativní systém může produkovat až o 30% více zelené elektřiny než běžné instalace solární energie.
Podle sdělení společnosti Floating Solar v rámci projektu vznikne několik typů plovoucích fotovoltaických ostrovů současně, na které se budou instalovat kombinace rotujících solárních sledovacích systémů a rovněž tradičních statických FV systémů. Díky umístění panelů na hladině vody nová instalace dokáže vyrobit až o 14 % více solární elektřiny kvůli lepšímu chlazení. Projekt nemá mít žádný dopad na vodní ekosystémy či kvalitu vody
Na technologie je zajímavé, že je jeho základ tvoří plovoucí solární ostrov pokrytý panely, jenž jsou upevněny na třech bojích, které budou spojeny lanem. Pomocí bójí se bude celá elektrárna otáčet v závislosti na denní době. Nově vzniklý systém bude rovněž naprogramován tak, aby v případě extrémního počasí panely natočil tak, aby nedošlo k poškození technologie.
„Díky unikátní konstrukci a rotující technologii nová plovoucí solární elektrárna vyrobí dostatečné množství zelené energie, které uspokojí potřeby v dodávkách elektřiny pro více než 9 000 domácností ročně,“ říká Arnoud van Druten, CEO společnosti Floating Solar CE.
Inspirace pro ČEZ?
Zatímco výstavba prvního solárního projektu na vodě se v Holandsku již dokončuje, v Česku zatím žádná obdobná elektrárna nevznikla. Na druhou stranu společnost ČEZ možná brzy překvapí…
Letos v červnu ČEZ oznámil změnu své strategie. V rámci důrazu na rozvoj nového byznysu se ČEZ bude více orientovat na fotovoltaiku v Česku, kde v současnosti provozuje portfolio solárních elektráren o výkonu přes 125 MW. Všechny však byly dokončeny v letech 2009-2010.
Letos ČEZ opakovaně potvrdil, že kromě jaderných elektráren hodlá v budoucnosti stavět i nové zelené zdroje. Nejslibněji vypadají podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše solární elektrárny. A to i přes to, že už nemají dotace výkupních cen elektřiny.
„Osobně si myslím, že během dvou až tří let fotovoltaické elektrárny s bateriovým systémem nebudou žádnou dotaci potřebovat,“ naznačil Beneš směr, kterým se chce ČEZ vydat. „Chceme se zabývat všemi obnovitelnými zdroji, které dávají smysl. Fotovoltaiky na brownfieldech, výsypkách či střechách smysl dávají,“ uvedl nedávno Beneš v rozhovoru pro Český rozhlas.
Pro výstavbu nových fotovoltaických elektráren hodlá ČEZ využít i vodní hladinu. V severních Čechách se nachází několik jezer, která vznikla na území bývalých vytěžených hnědouhelných dolů o rozloze přes 700 hektarů. Právě jejich využití nyní zvažuje ČEZ.
V případě realizace této první plovoucí solární elektrárny v Česku by její výkon mohl dosáhnout řádu stovek MWp. Nejen že by tak mnohem překonal projekt společnosti Floating Solar v Holandsku, ale v Česku by se tak jednalo o smysluplné využití plovoucích solárních panelů na nevyužitých vodních plochách, která se nacházejí v okolí vytěžených hnědouhelných dolů.