Garmin uvádí na trh hodinky se solárním panelem

Výrobce sportovního příslušenství, navigací a další elektroniky Garmin ve svých doposud nejnovějších chytrých hodinkách fēnix 6X Pro Solar nabídne dobíjení prostřednictvím průhledného solárního panelu v displeji. Pokud vše bude fungovat jak má, mohlo by jít o revoluční nástroj řešící jednu z častých bolístek soudobé nositelné elektroniky.

Zdroj: Garmin

Zdroj: Garmin

 

Průhledné solární sklo

Největší slabino všech chytrých hodinek na trhu je samozřejmě omezená výdrž na baterii. Zatímco u modelů s operačním systémem Gogole WearOS se zpravidla počítá na pár desítek hodin, sportovní Garmin dokázal díky jednoduššímu displeji a dalším optimalizacím protáhnout výdrž na dlouhé dny.

Nová řada chytrých hodinek 6X Pro Solar Edition od společnosti GArmin se může chlubit průhledným sklem se solárním dobíjením. Právě schopnost průběžného dobíjení přes den by bylo řešení prakticky u všech chytrých hodinek, překážkou je ale zatím velmi nízká efektivita přeměny slunečního záření na elektrickou energii.

Stručně řečeno, displej hodinek je tak žalostně malý, že prostě nedokáže vyrobit dostatek energie, abych v ideálním případě přestaly dokládat hodinky do jakýchkoliv nabíjecích kolébek.

Kolik budou hodinky stát?

U energeticky nejnáročnějších aplikací v čele s GPS solární panel ve skle nad displejem skutečně protáhne výdrž leda tak o hodinu. U méně náročných aplikací je to už ale zajímavější a v úsporném režimu, kdy se Fénixy promění v podstatě v trošku lepší digitálky, získají navíc celých 40 dnů (120 dnů dohromady). To je už dost i na výpravu do Arktidy. Tedy pokud po cestě nespustíte GPS.

Hodinky se solárním panelem mají průměr 51 mm a tloušťku 14,9 mm. Váha pouzdra je 54 gramů, s náramkem se vyšplhá na 82 gramů. K dispozici jsou i menší varianty avšak bez solárního panelu. Základní model má 47 mm, menší s přídomkem S pak 42 mm v průměru. Můžete si je na garmin.com objednat se safírovým sklíčkem pro extra ochranu. To ale nelze kombinovat se solárním panelem v největším modelu.

Solární panel je k dispozici jen u většího rozměru 6X (51 mm) a za podobnou legraci si připlatíte, americká cena se totiž v takovém případě vyšplhá na 1 150 dolarů.