Expert: Budoucnost fotovoltaiky je v nových technologiích

Pandemie koronaviru loni odezněla a s ní i éra tradičních PERC fotovoltaických panelů. Většina předních světových výrobců jako Jinko Solar, Trina Solar a ostatní plánují letos vyrábět většinu produkce formou nové generace panelů s využitím technologie TOPCon. Jaké jsou přednosti této nové technologie, která podle expertů v blízké budoucnosti nahradí tradiční PERC panely?

Zdroj: LONGi Solar

Růst kvality a garancí

„Díky neustálým inovacím a vývoji nových technologií dochází k poklesu degradace výkonu solárních panelů. Solární panely proto v současnosti vyrábějí více energie, ale mají také výrazně lepší garance než v minulosti,“ komentuje Jan Kameníček, jednatel společnosti Raylyst Solar, která patří k předním dodavatelům FV komponentů na trhu v České a Slovenské republice.

Podle studie ITRPV, která popisuje vývoj FV technologií v roce 2022, v současnosti jsou u panelů standardem produktové garance v délce 10-12 let, a do budoucna to bude 15 a více let. V případě výkonových garancí lze počítat s růstem ze současných 25 let na 30-35 let, jak ukazuje níže uvedený obrázek.

Obrázek: Vývoj garancí a degradace křemíkových panelů (Zdroj: ITRPV)

Proč tradiční technologie přestanou být konkurenceschopné?

Ještě v roce 2022 byla dominantní technologie panelů PERC, ale podíl nové generace panelů s články typu-N vzrostl na 15% celosvětového trhu. V následujících letech však trhu budou dominovat panelů s články typu-N, což popisuje níže uvedený obrázek.

Obrázek: Očekávaný vývoj a tržní podíl waferů pro výrobu solárních článků (Zdroj: ITRPV)

„Fotovoltaické panely s články typu-N vyrobenými technologií TOPCon jsou účinnější než panely s články PERC, které v posledních letech dominovaly na světovém fotovoltaickém trhu. Mezi výhody, které nová technologie článků TOPCon nabízí patří vyšší účinnost při přeměně solární energie na elektřinu, která na úrovni článků již přesahuje 25 procent,“ upřesňuje Jan Kameníček, jednatel společnosti Raylyst Solar.

Navíc, vyšší účinnost článků TOPCon je také spojená s nižší degradací v důsledku slabšího působení tzv. LiD efektu (méně než 0,5 procenta) nebo způsobená nižším teplotním koeficientem (cca 0,3%/°C),  což znamená vyšší výtěžnost vyrobené elektřiny v případě vyšší teploty panelů, než je tomu je tomu u článků typu PERC.

Protože technologie TOPCon teprve postupně vstupuje na trh s tím, že výrobci jí přizpůsobují první výrobní linky, články a panely na bázi TOPCon byly ještě nedávno výrazně dražší než fotovoltaické technologie PERC, které jsou v současnosti běžně používané ve fotovoltaickém průmyslu. To se však v poslední době začíná měnit.

Cenový rozdíl mezi v současnosti dominantní technologií panelů typu PERC  a technologie TOPCon se neustále stále snižuje. Na konci roku 2022 podle studie ITRPV činil pouhý 1 eurocent/Wp, což je zanedbatelná částka.

„Největší světový výrobce panelů JinkoSolar letos v květnu dodal na trh více než 50% TOPCon panelů a do konce roku 2023 hodlá zcela ukončit výrobu PERC panelů. Další přední výrobci tento trend následují a investují nyní výhradně do nových linek na výrobu TOPCon panelů,“ uzavírá Jan Kameníček, jednatel společnosti Raylyst Solar, která patří k předním dodavatelům FV komponentů na trhu v České a Slovenské republice.