Energetika se překotně mění, ale Česko zaostává?

„Je potřeba zrychlit přechod k nové energetice. Současná debata je hodně vyhrocená, vše v energetice je přitom otázkou kompromisu. Jde o vývoj nových technologií, sociální dopady i cenovou dostupnost energií,“ říká expert na energetiku J. Oxley ze Světové energetické rady, který vystoupil dne 26. srpna v Praze se svoji přednáškou. 

ČEPS


Česko a Polsko v energetice zaostávají 

V rozhovoru pro deník Hospodářská noviny (HN) Oxley prohlásil, že Česko je historicky v energetice (spolu s Polskem) příliš závislé na uhlí. 

„Je potřeba si uvědomit, že možnost využívání uhlí se zmenšuje a je potřeba se připravit na alternativy. Na druhou stranu − zavírání dolů a elektráren má společensky obrovský dopad. Musí se vymyslet, jak využít znalosti lidí, kteří opravují velkorypadla, například v oblasti obnovitelných zdrojů. Aby to nedopadlo jako ve Velké Británii. Tam je v některých regionech omezení těžby uhlí před 30 lety cítit dodnes,“ prohlásil Oxley.
Energetika v Evropě se celkově prudce mění, ale je potřeba zrychlit přechod k nové energetice.

„Současná debata je hodně vyhrocená, vše v energetice je přitom otázkou kompromisu. Jde o vývoj nových technologií, sociální dopady i cenovou dostupnost energií. Nemyslím si například, že je reálný velmi agresivní scénář hnutí Extinction Rebellion, které požaduje nulové emise za nějakých pět šest let. Ale na druhou stranu vidím problém i v přístupu „nic se neděje, můžeme si tu uhlí v klidu pálit další desítky let,“ dodal Oxley.

Neuvěřitelné tempo změn

V minulosti se energetičtí lídři moc nezajímali o vodík, ani o jiné formy akumulace energie.

„Dnes už začíná vznikat diskuse o tom, jaké množství z našeho energetického mixu může být založeno na elektřině. Je to taková nová studená válka mezi elektronem a molekulou. Je budoucnost v elektřině, či vodíku? Odpověď je, že budeme potřebovat obě technologie. V dopravě, skladování energie a dalších odvětvích, zdůrazňuje Oxley.

Podle Oxlyho je nejzajímavější na celém energetickém sektoru tempo, jakým se celá branže mění. Uvědomuje si to stále více progresivních zemí, které sázejí na rozvoj obnovitelných zdrojů a dalších nových technologií v energetice

„Nejzajímavější je ta šíře a rychlost, jakou se energetika mění. Je stále dynamičtější. Protože je pod tlakem. Většina světa si uvědomuje, že musíme více pracovat na dekarbonizaci a uspíšit ji. To vše je zároveň spojené s inovací. A to i ze strany velkých starých hráčů,“ uzavírá Oxley.