Energetická revoluce: Průhledné fotovoltaické panely změní okna a fasády budov v chytré zelené elektrárny

V Číně a Austrálii vznikají první stavby, které využívají revoluční technologii průhledných solárních panelů. Tato technologie panelů se instaluje v oknech či v atriích budov jako tzv. integrované fotovoltaické instalace (BIPV). Nová fotovoltaická technologie tak nabízí stejnou funkci jako například tradiční okna či fasády budov, ale navíc dokáže efektivně ze slunečního záření vyrábět solární energii pro vlastní spotřebu.

Hanergy


Solární mrakodrap v Číně

Letos v červenci čínská společnost Hanergy uvedla do provozu největší BIPV instalaci o výkonu 460 kW. Podle sdělení firmy se jedná o největší solární stěnu instalovanou do fásády mrakodrapu o výšce 85 metrů v čínském městě Nanchang.

Na instalaci se použila nová generace průhledných fotovoltaických panelů pod značkou HanWall Oerlikon o rozměru 1200 mm x 1130 mm o nominálním výkonu ve výši 100 W. Vyrobená solární elektřina slouží zejména k napájení HVAC (tj. systémů pro topení, větrání a klimatizaci). Díky průhledným fotovoltaickým panelům tak bude mít tato budova minimální potřebu dodávek elektrické energie z tradiční distribuční sítě.

Panely byly instalovány přímo do fasády, kde tak nahradily tradiční stavební materiály. Jejich plocha činí 2824 m2 a ročně zde vyrobí více než 210 MWh solární energie

Kromě tenkostěnných FV panelů HanWall, které jsou určené pro vysoké budovy, vyrábí Hanergy řadu dalších produktů. Jedním z nich jsou solární tašky HanTile, které se začínají používat i na prvních instalacích v Česku. Jejich importérem na český trh je společnost Czech Energy Team.
Fotovoltaické atrium

Další nadějnou BIPV technologii na bázi průhledných FV panelů vyvíjí a vyrábí australská společnost ClearVue PV. Letos v australském městě Perth díky této technologii v místním obchodním centru Warwick Grove Centre vzniklo první atrium vybavené průhledným fotovoltaickým sklem. 

ClearVue PV


 
Na vývoji zcela průhledných fotovoltaických skel společnost ClearVue PV spolupracuje s výzkumným centrem z Univerzity Edith Cowan. „Projekt Warwick Grove Centre představuje milník pro naši společnost. Díky integraci solárního skla do vchodu atria v obchodním centru jasně dokazujeme, že naše technologie se dá efektivně využít ve výškových budovách a na fasádách v komerčních objektech,“ říká Victor Rosenberg, CEO společnosti ClearuVue PV.

Díky speciální několikavrstvé technologii skleněných solárních panelů více než 70% viditelné části spektra solárního záření prochází dovnitř, zatímco více než 90%  UV a IR záření se odráží pomocí speciálního filtru z anorganických částic do roku skla, kde jsou umístění CIGS články ve formě pásků, jenž vyrábějí elektřinu.

Podle sdělení společnosti jsou průhledné panely ClearVue PV schopny vyrábět cca 30 wattů elektřiny na 1 metr čtvereční plochy. V současnosti průhledné panely integrované do atria vyrábějí elektřinu, která se skladuje v bateriovém akumulátorů.

“Očekáváme, že 26 skleněných FV panelů v našem obchodním centru Warwick Grove Centre ročně vyrobí cca 1 000 kWh elektřiny. Unikátní struktura našich panelů umožní také lepší izolaci než tradiční sklo, a dokáže snížit náklady na HVAC (tj. systémů pro topení, větrání a klimatizaci) budovy až o 40%,“ dodává Rosenberg.

Podle společnosti ClearVue PV lze v budoucnosti novou technologii využít v ve fasádách výškových budov, jejichž pláště tak změní v chytré solární elektrárny. Další možnosti využití představují skleníky pro zemědělství.