Česko nezvládá solární boom, raketově přibývá požárů

Šest jednotek hasičů minulý týden likvidovali požár elektroodpadu v areálu společnosti Evniropol. Příčinou o požáru v Enviropolu jsou s největší pravděpodobností baterie.

Zdroj: HZS ČR

Požár od baterií

Podle manažerky firmy Enviropol Pavly Marušové začalo hořet od baterií v meziskladu: „Ty baterky jsou zabudované a my to nedokážeme všechno úplně dokonale vytřídit.“

Podle mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petry Musilové byli na místo povoláni také chemici z chemické laboratoře v Tišnově, kteří provádět měření škodlivých koncentrací v ovzduší.

„Rizika se snažíme maximálně eliminovat nejen kvůli bezpečnosti našich zaměstnanců a škodám na majetku, ale primárně z důvodu omezení negativních vlivů na životní prostředí,” dodala Marušová v rozhovoru pro Český rozhlas

Při požáru se nikdo nezranil, jen lidem bydlícím poblíž areálu firmy bylo doporučeno omezit větrání.

Neradostný vývoj

Celkem 45 požárů fotovoltaických elektráren (FVE) nebo bateriových systemů v celé České republice evidoval Hasičský záchranný sbor ČR od letošního ledna do konce července. Srpen do statistiky přispěl řadou dalších případů. V minulém roce 2022 došlo k 29 požárům fotovoltaických elektráren. V předchozích letech jich bylo nanejvýš 15 ročně.

Prudce rostoucí počet požárů fotovoltaických elektráren jde „na vrub“ extrémnímu fotovoltaickému boomu, který zachvátil Česko v posledních 2 letech. V této době do branže naskočilo více než 800 nových instalačních firem, které často nejsou řádně proškoleny v oblasti bezpečnosti práce či správné praxe FVE.

Tento stav je tristní s ohledem na fakt že, se v sousedním Německu letos za první pololetí připojilo více než 500 000 nových bateriových systémů jako součástí nových či stávajících fotovoltaických elektráren, aniž by došlo k žádnému požáru.  Pro srovnání za stejné období letošního roku v Česku přibylo přes 45 000 solárních elektráren.