Česko má nového „solárního krále“, ale „na trůnu“ se dlouho neohřeje

Česká solární skupina JUFA se v prosinci 2023 stala největším provozovatelem velkých pozemních solárních elektráren v Česku. Díky poslední akvizici její solární portfolio vzroste na 127 MW, čímž překoná společnost ČEZ, která disponuje 126 MW výkonu v solárních elektrárnách v tuzemsku.


Rozšíření portfolia

JUFA se na první místo v objemu vlastněných solárních elektráren se dostane díky nákupu fotovoltaického parku FVE ŽH – SUN s.r.o. v Hrádku u Rokycan (Plzeňský kraj) o instalovaném výkonu 5,683 megawattů. Tuto elektrárnu prodal podnikatel v ocelářství, autodopravě a lázeňství Zdeněk Zemek

JUFA tak bude spravovat solární portfolio 47 elektráren o celkovém výkonu 127 megawattů.

“Během uplynulých deseti let se naše investiční skupina Jufa stala leaderem v akvizicích solárních elektráren. V oboru čisté energetiky těžíme z našich rozsáhlých zkušeností s developmentem, výstavbou, optimalizací výroby a nákupní strategií projektů v oblasti využití solární energie,” uvádí Jan Chrenko, spoluvlastník investiční skupiny Jufa, který proces aktivit řídí.

Za investiční skupinou JUFA stojí byznysmeni Jan Chrenko a Jiří Fast. JUFA si zakládá na transparentní vlastnické struktuře, profesionálním vztahu s finančním sektorem a cílenou strategií reinvestovat zisk vždy v České republice.

Nový lídr trhu

Postavení skupiny JUFA jako jedničky na žebříčku největších provozovatelů fotovoltaických elektráren v Česku bude zřejmě velmi krátkodobé. Své velké solární ambice totiž začíná na konci roku 2023 realizovat skupina ČEZ.

ČEZ v současnosti provozuje celkem 126 MW solárů, včetně největší tuzemské fotovoltaiky v Ralsku ve středních Čechách.  Do roku 2025 ČEZ hodlá postavit 1 500 MWp nových solárů a do roku 2030 počítá se stavbou šesti tisíc MW obnovitelných zdrojů. Většinu z nich představují velké solární parky.

Oproti konkurenci má ČEZ zásadní výhodu při stavbě nových fotovoltaik v tom, že je chystá na pozemcích svých uhelných elektráren a hnědouhelných lomů. Tím se ČEZ snižují náklady a současně se zrychluje jejich development.

Letos ČEZ letos na Liberecku připojil do sítě první solární elektrárnu po více než deseti letech o výkonu 4,3 MW. Do konce letošního ČEZ hodlá připojit do sítě dalších šest solárních elektráren o výkonu přes 28 MW.

ČEZ staví většinu nových solárů v Ústeckém kraji.  Firma zde na výsypkách plánuje 18 solárních projektů o instalovaném výkonu přes 1000 megawattů. Většina nových elektráren ČEZ staví za pomocí dotací z Modernizačního fondu, kde úspěšně získal přes tři miliardy korun.