Češi expandují na solárním trhu v Chorvatsku

Česká společnost Woodburn Capital Partners specializující se na investice do obnovitelných zdrojů energie, využila velikou příležitost, která se jim v Chorvatsku naskytla a v Brdovci u Záhřebu postaví elektrárnu o výkonu 3 megawatty a v průmyslové zóně ve Stankovicích v zadarské župě mezi Zadarem a Splitem vybuduje solární elektrárnu o výkonu 10 megawattů.

Zdroj: Woodburn Capital Partners

Expanze do Chorvatska

Ve spojení se společností Soltech, významným chorvatským developerem solárních elektráren, byla uzavřena smlouva o akvizici projektu na výstavbu elektráren. Náklady na výstavbu činí 97 mil. Kč. Práce na elektrárně v Stankovcích už byly zahájeny, měla by být zprovozněná do konce roku 2023. Ročně dodá 5,5 GWh elektřiny, což pokryje spotřebu 1 200 domácností.

Co se týká výstavby elektrárny v Brdovci, práce začnou koncem letošního roku, elektrárna o instalovaném výkonu 10 megawattů by na pozemku o rozloze 120 tis. m2 měla být v provozu v polovině roku 2024. Bude se jednat o jednu z největších solárních elektráren v Chorvatsku, která může zásobovat na 2500 domácností, tj. zhruba 11 000. obyvatel.

Ambiciózní plány

Z důvodu vyspělé elektro-přenosové infrastruktury, která je jedním z klíčových evropských energetických uzlů a je součástí celoevropské sítě, je možné elektřinu následně volně prodávat i do České republiky.

Investiční skupina Woodburn Capital Partners dříve úspěšně vybudovala sluneční elektrárny v Chorvatském Záhoří a v Dalmácii v hodnotě až 12,5 mil. EUR o kapacitě 13 MW. Společně se strategickými chorvatskými partnery firma rovněž postavila tři velké elektrárny na spalování biomasy o 15 MW elektrického a 36 MW tepelného výkonu v hodnotě přes 2 mld. Kč.

Společnost Woodburn Capital Partners má další ambiciózní plány, ve slunných pobřežních oblastech Chorvatska hodlá z důvodu nadprůměrného osvitu budovat další solární elektrárny o celkovém výkonu 260 MW. Firma rovněž hodlá v Chorvatsku investovat i do větrných elektráren, kde plánuje vytvořit přes 500 megawattů z obnovitelných.

Inspirace pro další investory

Chorvatská vláda si je velmi dobře vědoma potenciálu obnovitelných zdrojů energie a tento sektor velmi podporuje, energetická povolení zavedeným firmám flexibilně vydává a snaží se zjednodušovat všechny administrativní postupy a tak otevírat dveře dalšímu růstu energetického sektoru z obnovitelných zdrojů.

Je to jistě inspirace i pro další české investory, kteří uvažují o rozvoji podnikání v Chorvatsku.

Autor: Josef Dvořáček, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Záhřebu