Čeká nás ještě zlevňování solárních panelů nebo půjdou ceny naopak nahoru?

Zdroj: Iftech

Nestačí se podívat do křišťálové koule, musíte znát souvislosti

Po dvou letech překotného vývoje cen solárních technologií, vzniku nových výrobců a značek letos dochází ke konsolidaci na trhu. 

Z původních nedostatků všech komponentů před dvěma lety, které měly za následek zdražování, došlo ke konci roku 2023 k přeplnění trhu a výrazným výprodejům skladových zásob výrobců, jakožto i k cenové válce importérů s cílem zbavit se starých skladových zásob před příchodem nových typů panelů a modelů ostatních součástí FVE.

„V roce 2024 očekáváme uklidnění situace a pomalý návrat cen k úrovni roku 2022,“ říká Jan Fait, jednatel společnosti Iftech s.r.o., která patří k předním FV velkoobchodům na trhu v České a Slovenské republice.

Boj o tržní podíl hnal ceny dolů

Výše řečené bude ovšem závislé na velkém množství faktorů. Do Evropy budou dovezeny nové, pokročilejší technologie a to především, jak již bylo řečeno, hlavně v oblasti panelů.

Někteří výrobci v Číně zaniknou nebo budou pohlceni většími firmami.  Čína zastává vedoucí pozici ve výrobě solárních komponent, a to díky rozsáhlé infrastruktuře, technologickým inovacím a nízkým výrobním nákladům. Tato dominance dává čínským výrobcům silnou pozici v konkurenčním boji a mezi výrobci. V této oblasti má Čína výrazný vliv na celkový světový trh s obnovitelnou energií.

„Výrobci, aby zůstali konkurenceschopní, musí aktivně reagovat na vývoj situace a hledat inovativní řešení pro udržení a posílení své pozice na trhu. Snaha o snížení nákladů na výrobu a agresivní ceny jsou hlavními nástroji v boji o tržní podíl,“ dodává Jan Fait, jednatel společnosti Iftech s.r.o.,

Ceny porostou. Proč?

1.Doprava

V současnosti dochází ke zdražování dopravy zboží z Asie kvůli prodloužení trasy okolo Afriky z důvodu nebezpečí, které lodím aktuálně hrozí v Rudém moři. Zvýšení cen za dopravu bude navyšovat konečné ceny pro koncové zákazníky. 

2. Suroviny

Ekonomické faktory, jako je inflace a zvyšující se náklady na suroviny, mohou mít omezený vliv na růst cen, nicméně, konkurenční boj mezi výrobci a snižování výrobních nákladů díky technologickým inovacím udržují trend cen na relativně stabilní úrovni.

Globálně i lokálně

 Vývoj cen solárních komponentů v roce 2024 tedy reflektuje pokračující úsilí o udržitelnost a přechod k obnovitelným energetickým zdrojům. 

S ohledem na výše zmíněné faktory můžeme očekávat, že solární energetika bude nadále hrát klíčovou roli v celosvětovém energetickém mixu.

Tento trend byl v souladu s globálním úsilím o snížení emisí skleníkových plynů a podporu obnovitelných energetických zdrojů, a to poskytuje impulz pro další adopci solární energetiky v průmyslu i domácnostech.

Na lokálním českém trhu se solární energetika těší nadále dotačním titulům a vládní podpoře formou dodací (Nová zelená úsporám, RES+ atd ).

ifTECH poselství pro rok 2024

Naše společnost ifTECH je na trhu již dlouhou dobu a podobné výkyvy v cenách jsme již zaznamenali dříve.

Navazujeme na úspěšné období naší firmy na solárním trhu v České republice a rozšiřujeme působení i za našimi hranicemi do okolních států v rámci Evropské unie.

Na rok 2024 jsme dobře připraveni obsloužit jak velké, tak malé zákazníky. Posilujeme zejména technickou podporu, rozvíjíme systém školení, zrychlujeme reklamační řízení a nově poskytujeme záruční i pozáruční servis námi nabízených značek kde jsme autorizovaným servisem (opravy přímo u nás do 14ti dnů).

K dispozici máte na výběr z množství špičkových řešení od věhlasných firem v oboru, a to jak z rychle se doprodávajících levnějších loňských modelů, tak i z novinek pro rok 2024.

Přejeme Vám úspěšný rok