Beneš (ČEZ): Více se zaměříme na využití akumulace v energetice. Zajímáme se i o těžbu lithia na Cínovci
Společnost ČEZ letos v červnu představila novou strategii firmy. Jednou z hlavních priorit firmy se stane i rozvoj byznysu v oblasti akumulace energie. „Jednou z priorit nové strategie ČEZ je rozvoj nové energetiky, a to budou v budoucnu bateriové systémy,” řekl na včerejším briefingu ředitel energetické firmy Daniel Beneš.
Investice do baterii
Letos ČEZ spustí svoji první velkokapacitní akumulátor. Jedná se velkokapacitní baterii na bázi lithia o výkonu 4 MW. Tento akumulátor bude do sítě připojen na přelomu roku v rámci výzkumného projektu BAART. Cílem je otestovat provozní režimy bateriových systémů akumulace energie, včetně pilotního provozu pro regulaci frekvence.
Podle aktuálního sdělení firmy však ČEZ kromě investic do velkokapacitních akumulátorů se hodlá angažovat i v těžbě lithia, který je klíčovým prvkem ve výrobě baterii. Za tímto účelem ČEZ prozkoumá možnosti těžby lithia u Cínovce v Krušných horách.
V této souvislosti ČEZ oznámil, že australské firmě European Metals Holdings (EMH), která má na těžbu přednostní právo, poskytne půjčku dva miliony eur (51,2 milionu Kč). ČEZ se do konce roku rozhodne, jestli do EMH kapitálově vstoupí, nebo si nechá půjčku vrátit. ČEZ uvažuje i o většinovém podílu v EMH.
Severočeské doly ze skupiny ČEZ podle něj provedou v druhé polovině roku průzkum, zda je ložisko lithia vytěžitelné, a pokud se těžba vyplatí, může většinově vstoupit do EMH.
„Půjčku dva miliony eur na konci roku můžeme přeměnit na akcie nebo si ji nechat vyplatit,” uvedl Beneš s tím, že podle dohody může firma podíl navýšit následně na většinu.
ČEZ sleduje celý řetězec od těžby až po finální produkt využitelný v elektromobilitě, jedná i s automobilkami.
Souhlas politiků
V lokalitě Cínovec v Krušných Horách může být podle odhadů jedno z nejvýznamnějších evropských ložisek lithia. Dvě třetiny zásob leží na české straně, zbytek v Německu. Nicméně dosud nebylo potvrzená finanční náročnost těžby v Cínovci a samotná kvalita lithia, na které také velmi záleží.
Kvůli těžbě lithia se na konci roku 2017 před parlamentním volbami strhla politická kauza, která byla značně přehnaná a vykonstruovaná. Letos však nový ministr průmyslu Havlíček posvětil těžbu lithia v lokalitě Cínovec.
„Je naším zájmem, aby zisk z možné těžby lithia zůstal co nejvíce v Česku. Stejně tak naším zájmem je, aby bylo ověřeno, zda se zde těžit lithium vyplatí, nebo ne,” prohlásil včera ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
V minulosti vláda uvažovala, že by stát vstoupil do EMH prostřednictvím státního podniku Diamo. Podle Havlíčka ale Diamo umí dělat sanace po těžbě, ovšem ne průzkumné práce. Proto stát jednal s ČEZ.
Lithium je považováno za kov budoucnosti. Používá se mimo jiné pro baterie do elektromobilů, dále například pro speciální skla a keramiku. Vzhledem k očekávanému růstu počtu elektromobilů a s tím spojených baterií odborníci předpokládají, že poptávka po lithiu vzroste do roku 2025 zhruba trojnásobně.
V České republice jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia – naprostá většina na Cínovci a malé množství ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě. Australský investor dříve uvedl, že by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let plánoval dobýt 37 milionů tun rudy.