Bateriová loď na Slezské Harty již svezla více než desetitisíc pasažérů

Jedním z lákadel přehrady Slezská Harta na Bruntálsku je nová elektroloď, která vozí výletníky. Po čtvrtroce provozu již přepravila deset tisíc pasažérů.

Zdroj: Redakce

Zdroj: Redakce

Složité schvalování

První pasažéři se elektrolodí HARTA projeli už na konci minulého roku v období Vánoc, a to během čtyř adventních plaveb. První plavbě předcházel velmi složitý proces schvalování, potřebné osvědčení elektroloď od Státní plavební správy získala 25. 11. 2019. Od ledna byla elektroloď zazimována a kvůli pandemii koronaviru se na hladinu vrátila až v květnu.

„O projížďku touto krásnou moderní lodí je velký zájem. Tento „boom“ mě moc těší, Slezská Harta a její okolí je mou srdeční záležitostí, takže jsem rád, že se mezi lidmi rozkřiklo, jak je tu krásně. Cestovní ruch může tomuto mikroregionu hodně pomoci, proto Moravskoslezský kraj uhradil pořízení elektrolodi, její provoz už bude v režii mikroregionu,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.

Velký zájem

Zájemci si plavbu elektrolodí mohou objednat online. „Rezervace dopředu je aktuálně dokonce nutná. Všechny plavby jsou totiž do posledního místa naplněné. Takže určitě doporučuji, aby si lidé své místo zajistili předem.

Zájem je kromě elektrolodi i o projížďku menší lodí Santa Marii, která pojme 10 cestujících. Letos se na ní svezlo už 1990 pasažérů,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška s tím, že HARTA už uplula 1700 kilometrů, Santa Lucia jich zdolala přes tři tisíce.

„Díky elektrolodi HARTA se naše dříve přehlížená oblast na severní Moravě stala celorepublikově známou lokalitou. Plavby si objednávají klienti z Prahy, jižní Moravy, Slovenska ale i z Polska. Takže se podařilo to, co bylo hlavním cílem krajské investice do stavby elektrolodi. Zviditelnit naši oblast a hlavně ji ekonomicky povznést. Velmi si této iniciativy vážím a ještě jednou vedení kraje za náš mikroregion děkuji,“ řekl předseda svazku Mikroregion Slezská Harta Josef Havlík.

Velkokapacitní elektroloď Harta pojme 45 výletníků a posádku. Má bezbariérové provedení a na palubě má prostor pro přepravu až 10 kol. Na lodi je vyhrazeno místo pro kočárky, cestující s sebou mohou mít i svého psa. Během plavby je k dispozici lodní bufet, bezbariérová toaleta a vyhlídková i zakrytá paluba. Loď je vybavena dvěma elektromotory, které pohánějí lithiové baterie. Na střeše jsou umístěny solární panely. Rychlost plavby je 6 až 8 kilometrů v hodině.